O licznikach świateł znikających w naszym mieście pisaliśmy już jakiś czas temu. Miejski Zarząd Dróg wyjaśnił, że usunięcie liczników ma wymiar nie tylko kosmetyczny, ale i praktyczny. Jednak z kilku skrzyżowań urządzenia zostały zdemontowane z uwagi na brak warunków technicznych do ich funkcjonowania.

Jak wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, liczniki jednak nie zostały usunięte na trwałe:

– Pozostały na skrzyżowaniach ze starego typu, tzw. stałoczasową sygnalizacją (Dekabrystów – Kilińskiego, Legionów – Faradaya, al. Jana Pawła II – Dąbrowskiego – Kilińskiego i Kisielewskiego – Dmowskiego), część z demontażu pozostanie zabezpieczeniem technicznym dla funkcjonujących, a reszta będzie przeniesiona na inne skrzyżowania, gdzie system sygnalizacji starego typu pozwoli na ich zastosowanie.

Proponowanymi lokalizacjami spełniającymi te warunki są krzyżówki ulic: św. Rocha i św. Jadwigi oraz Kisielewskiego z Traugutta. Ich montaż i termin instalacji uzależnione są od wysokości wyceny takiej usługi przez specjalistyczne firmy. Jednocześnie została zmodyfikowana sygnalizacja świetlna na kluczowym odcinku ruchu tramwajowego na fragmencie trasy w dzielnicy Tysiąclecie:

– Dzięki temu tramwaj będzie poruszał się szybciej, a piesi będą bezpieczniejsi. Przy okazji budowy urządzeń detekcji ruchu pojazdów i pieszych zostały bowiem zamontowane detektory dla tramwajów w ciągu Alei Armii Krajowej. Pozwolą one na realizację priorytetu dla tramwaju. Dla poprawnego działania programowego priorytetu dla tramwaju zlikwidowane zostało przejście dla pieszych przez torowisko tramwajowe po północnej stronie skrzyżowania Al. Armii Krajowej z ul. Dekabrystów.

Miejsce to zostało pozostawione jedynie jako sugerowane miejsce przechodzenia. I co najważniejsze bez nadania pierwszeństwa pieszemu. Dlatego bądźcie ostrożni!

Zdjęcie: Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie

Skip to content