LIV Sesja Rady Miasta – krótkie podsumowanie

Wyrażenie stanowiska w sprawie niezwłocznego zawieszenia Małgorzaty Mruszczyk w obowiązkach dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie to tylko jeden z punktów sesji Rady Miasta, która miała miejsce w czwartek 27 stycznia.

Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa, jakim mogło być zaniechanie obowiązków, związanych z kradzieżą danych pracowników urzędu, którymi rzekomo posłużono się podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim. Szczegóły sprawy przedstawia radna Monika Pohorecka:

– Otrzymałam uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego, w którym to bardzo jednoznacznie wskazano, że jako radna byłam szczególnie uprawniona do domagania się zawieszenia Pani dyrektor już w momencie, kiedy ta sytuacja ujrzała światło dzienne. Jako radni prosiliśmy wówczas o jej zawieszenie na czas wyjaśnienia tej sprawy, czyli do momentu zakończenia postępowania, które toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu. Tak się wtedy nie stało, a Pani dyrektor złożyła przeciwko mnie akt oskarżenia w sądzie, zarzucając mi zniesławienie, pomówienie i narażenie jej osoby na utratę zaufania publicznego. Sąd w dwóch instancjach umorzył to postępowanie, a Sąd Okręgowy nie dość, że w całości przyznał mi rację, to potwierdził też słuszność moich działań. Dodatkowo okoliczności wskazane w uzasadnieniu tego postanowienia wskazywały na niedopełnienie obowiązków przez Panią dyrektor. W tej sytuacji nie mogłam zrobić inaczej, jak zawiadomić Prokuraturę Okręgową o niedopełnieniu obowiązków, czyli o możliwości popełnienia przestępstwa – mówiła radna Monika Pohorecka.

Innym, nie mniej ważnym punktem podczas czwartkowego spotkania był temat dotyczący podwyżki dziennej stawki żywieniowej w żłobkach z 8 zł do 15 zł. Zdaniem radnej, obecna cena zaproponowana w Częstochowie ma być najwyższą w województwie.

– Postanowiłam zbadać, jak to wygląda w innych miastach na terenie województwa śląskiego. Powiem szczerze, że mocno się zdziwiłam, gdy najwyższa stawka, jaką usłyszałam to kwota 8,50 zł za dzienną stawkę żywieniową. Dzwoniłam do kilku miast: Katowic, Sosnowca, Bytomia i ceny, już po podwyżkach, oscylowały wszędzie w granicach od 6 zł do 8,50 zł – dodała radna.

Jednym z prezentowanych i omawianych projektów uchwał był ten dotyczący środków przeznaczonych na termomodernizacje systemów grzewczych.

– Przypomnę, że taki projekt uchwały jest co roku przez radę procedowany i przyjmowany. W tym roku zaproponowałem dwie poprawki: pierwsza zwiększa kwotę dofinansowania zakupu tych kotów z 70% na 90% i odpowiednio: z 5 tys. zł do 9 tys. zł. Drugą poprawką był termin składania wniosków. Docelowo jest to 31 marca 2022 roku. Chciałem, aby wnioski można było składać do 30 czerwca 2022 roku. Zaproponowałem te zmiany, ponieważ środki przeznaczone w budżecie na wymianę pieców do modernizacji systemów grzewczych nie były w poprzednim roku w pełni wykorzystane. Zwiększenie kwoty i procentu dofinansowania spowoduje, że najbardziej potrzebujące osoby mogłyby skorzystać z tych środków – wyjaśnił radny Piotr Wrona.

Podczas sesji pojawiła się też dobra wiadomość dla mieszkańców Parkitki, a dokładniej nowo budowanego osiedla przy ul. Poleskiej.

– „Wymusiłem” odpowiedź prezydenta, który oficjalnie złożył deklarację i stwierdził, że najpóźniej za trzy-cztery lata mieszkańcy nowopowstających bloków będą mieli porządną drogę i chodnik z prawdziwego zdarzenia. Należy im się to, ponieważ w tym miejscu powstaje duże osiedle mieszkaniowe bez drogi i bez jezdni. To coś, co kiedyś było tam drogą, zostało rozjeżdżone przez samochody ciężarowe. Pozostaje teraz czekać – dodał przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W porządku obrad znalazła się też kwestia sprzedaży przez miasto nieruchomości, m.in. przy ul. Krótkiej oraz tej nieopodal al. Wolności. Rozmawiano też o przyjęciu Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie do 2025 roku, a także niezmiennie – o wieloletniej prognozie finansowej budżetu miasta.

BNO

Skip to content