Lokalne lasy zapraszają na bushcraft i survival

Fot. zanocujwlesie.lasy.gov.pl

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu od 1 maja bieżącego roku udostępniono miłośnikom bushcraftu i survivalu ponad 600 tys. ha obszarów leśnych w 425 nadleśnictwach. Na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach szerszy dostęp do noclegów „na dziko” umożliwiono na łącznym terenie ponad 5 tys. ha.

W projekt zaangażowały się m.in.: Nadleśnictwo Olkusz, Siewierz, Złoty Potok czy Lubliniec. Projekt jest wyjściem naprzeciw wszystkim miłośnikom survivalu, którzy cenią sobie bliskość z przyrodą.

– Nadleśnictwo Lubliniec wyznaczyło w tym celu obszar aż 1500 ha, aby osoby, które są chętne do takiej aktywności i turystyki, mogły znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Ważny tutaj jest regulamin programu, ponieważ obliguje korzystających do przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim chodzi tutaj o biwakowanie wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze. Tam można rozłożyć namiot czy rozwiesić hamak. Nie można rozpalać ogniska w niewyznaczonych do tego miejscach, gdyż grozi to pożarem. Tym bardziej że Nadleśnictwo Lubliniec to przede wszystkim lasy sosnowe, które są szczególnie podatne tego typu zagrożenia – powiedziała Aleksandra Szczęsna, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lubliniec.

Bushcraft to wykorzystanie i ćwiczenie umiejętności oraz zdobywanie i rozwijanie wiedzy, aby przetrwać i rozwijać się w środowisku naturalnym. Bliski mu survival, to aktywność człowieka skierowana na gromadzeniu wiedzy oraz umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych, które w lasach czy w górach są zjawiskiem naturalnym. Wszystko to jednak musi opierać się w zgodzie z naturą.

–Mam nadzieję, że osoby zainteresowane taką aktywnością będą stosować zasadę „Leave No Trace”, czyli nie pozostawiając śladu. Chodzi tu o to, aby uprawiać turystykę leśną bez szkody dla natury, bez niszczenia roślin i straszenia zwierząt oraz bez pozostawienia po sobie śmieci czy właśnie palenia ognisk w niewyznaczonych do tego miejscach – dodała Aleksandra Szczęsna.

W ramach Jurajskiej Przygody miejsca do noclegów wyznaczono również m.in. na terenach nieopodal Częstochowy i Żarek, blisko Jaworznika, czy Kotowic. Szczegółowe miejsca oraz mapy, a także warunki uczestnictwa w programie są dostępne na stronie lokalnych nadleśnictw oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

BNO

Skip to content