Londyńczyk powraca na częstochowskie drogi

Dwupiętrowy autobus, którym mogli podróżować turyści i mieszkańcy Częstochowy ostatni raz widziany był na ulicach naszego miasta w 2019 roku. Gdzie jest i co się z nim dzieje? Na to pytanie nie trzeba już szukać odpowiedzi. Od 29 kwietnia znów będzie można się nim przejechać, podziwiając najciekawsze zakątki Częstochowy.

O wyczekiwanym powrocie znanego z brytyjskich dróg zabytku mówi Maciej Hasik – rzecznik prasowy MPK w Częstochowie:

– Tego typu atrakcje to jest po prostu fajna sprawa i było to potrzebne. Ostatnie lata były trudne przez pandemię. Znaczącą rolę odegrała również sytuacja gospodarcza, zarówno w kraju, jak i w mieście. Ważne było, żeby mieszkańcy Częstochowy otrzymali to co chcieli mieć, czyli dwupiętrowy angielski autobus, ale na ulicach Częstochowy. Na całe szczęście ten ma już swój rodowód częstochowski, bo jest kupiony na własność przez częstochowskie MPK.

Względem lat poprzednich jest jednak jedna znacząca różnica. Chętni na przejazd autobusem będą musieli za to zapłacić. Cena za bilet dla młodzieży to 10 zł, z kolei dorośli zapłacą 20 zł. Rzecznik Hasik tłumaczy to m.in. kosztami utrzymania autobusu oraz cenami paliw:

– Jest dużo droższy w utrzymaniu. Każdy wie ile kosztowało paliwo pięć lat temu, a teraz. Dodatkowo dochodzą wynagrodzenia dla pracujących. Nie możemy sobie na to pozwolić, czyli na bezpłatność tych przejazdów.  

Mieszkańcy Częstochowy zgodnie twierdzą, że decyzja o ponownym uruchomieniu linii 034 to dobry ruch:

– Jak dla mnie to bardzo dobry pomysł i słuszna decyzja.
– Uważam, że to dobra decyzja.
– Bardzo podobają mi się te pojazdy, chociaż dla niektórych jest to tylko złom.
-Co prawda nigdy nim nie jechałam, ale wydaje mi się, że takie atrakcje są potrzebne.

Nowa trasa linii 034 to kolejno: Ratusz – al. NMP – plac Daszyńskiego – II al. NMP – Racławicka – Nowowiejskiego – Sobieskiego – Pułaskiego – 3 Maja – Wieluńska – Klasztorna – 7 Kamienic – Pułaskiego – III al. NMP – Ratusz.

Skip to content