fot. ks. Mariusz Wedziuk

Bądźmy dalej rozsądni – apelował prof. Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia mówił o obecnym stanie epidemii w Polsce.

Od dziś na trzy tygodnie została wstrzymana praca w 12 kopalniach na Śląsku.

Mamy epidemię, mamy zakażenia na Śląsku, a właściwie nie na Śląsku, pamiętajmy, że Śląsk jest tak samo wolny od wirusa czy jest w takim samym momencie epidemii, jak inne województwa. Mamy po prostu bardzo łatwe zakażanie się w kopalniach na dole. Stąd decyzja o trzytygodniowym przerwaniu transmisji wirusa, przebadaniu górników z kopalń, które mają duże ryzyko i powrót do pracy już w warunkach bezpiecznych – mówił minister zdrowia.

Odwołał się do tzw. naturalnej selekcji zastosowanej w Szwecji.

Tam było założenie: słabsi i chorzy poumierają, a my żyjemy dalej. To jest darwinistyczne podejście, którego w Polsce nie jesteśmy w stanie zaakceptować. My chcemy chronić osoby, które są od nas słabsze. Widzieliśmy instrukcje w Hiszpanii, gdzie decyzję o tym, kto ma żyć, a kto ma umrzeć podejmowali koledzy medycy i w tej instrukcji między innymi było, jaka jest przydatność społeczna pacjenta. To jest ponownie podejście czysto utylitarne  w sensie wartości człowieka, mierzonej jego użytecznością społeczną – podkreślał minister zdrowia.

Minister Szumowski apelował o rozsądek i wzajemną troskę.

Żebyśmy byli dalej rozsądni, bo jest epidemia, żebyśmy dystansowali się. Niezwykle ważne święto przed nami, święto Bożego Ciała. Starajmy się w procesjach trzymać dystans, jak nie możemy, to załóżmy maseczkę. Starajmy się w innych miejscach również trzymać dystans. Po prostu, żebyśmy dbali o siebie – zalecał prof. Szumowski.

Cała rozmowa z Ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/06/min.-Szumowski-2020-06-09.mp3]

źródło: Agata Pniewska/ Radio Warszawa

Skip to content