Koncert/fot. Filharmonia Częstochowska

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o korekcie planów, związanych z luzowaniem obostrzeń.

Jakie formy działalności i od kiedy będą mogły zacząć funkcjonować? Wyjaśnia premier Morawiecki:

Zdecydowaliśmy się z panem ministrem, z radą medyczną dokonać pewnych, drobnych korekt, modyfikacji związanych z planem, który obowiązuje. Planem na maj, który przedstawiliśmy parę tygodni temu […] . Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień. A dokładnie o 8 dni na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym […] można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać.

Zmiany te komentuje Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej:

Myślę, że jest to zmiana na dobre. Cieszymy się, że kultura została odmrożona i że będziemy mogli występować dla publiczności na żywo. I reagujemy dość spontanicznie, ponieważ już od przyszłego tygodnia zmieniamy nasze plany i zamiast nagrań proponujemy naszym częstochowskim melomanom koncerty na żywo. A zatem standardowo, czyli w piątek o godz. 19:00 w przyszłym tygodniu, myślę, że dość atrakcyjny program: słynna, niedokończona symfonia Franciszka Schuberta i równie słynna, 40-sta symfonia g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bardzo, bardzo się cieszymy, że będziemy mogli grać dla Państwa na żywo, ponieważ nagrania są dla nas czymś uciążliwym i było nam bardzo smutno, że nie mogliśmy dla Państwa wykonywać muzyki na żywo. To się zmienia i bardzo nas to cieszy.

Swojego zadowolenia nie kryje także Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza:

Każdą taką decyzję przyjmujemy z radością. Trochę ubolewamy, że tak późno, bo gdyby ta informacja została zawarta w komunikacie pod koniec kwietnia, to moglibyśmy sobie zaplanować premierę Pannonici, która wciąż czeka na swoją realizację. Przyjmuję to ze zrozumieniem i w związku z tym bardzo elastycznie podchodzimy do naszego repertuaru w tym sezonie. W związku właśnie z otwarciem teatrów o tydzień wcześniej też dołożyliśmy trochę przedstawień. 23-go maja, w niedzielę pokażemy „Cudowną terapię”, bo wiemy, że Państwo na nią czekacie. Nie musicie czekać już do czerwca. Możecie przyjść nieco wcześniej. Na dzień matki 26 maja zagramy „Zaczarowanego konia – piosenki lat 50-tych”. Ten koncert, który zrealizowaliśmy jeszcze w ubiegłym sezonie i który cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Mateusz Morawiecki poinformował także o zmianach, dotyczących pozostałych form aktywności społecznej:

Zdecydowaliśmy o 1 dzień przyspieszyć otwarcie, które wcześniej zasygnalizowaliśmy od 29 maja, przesunąć na 28 maja. […] Branża sportowa, tak jak wcześniej zakładaliśmy, że właśnie o 1 dzień, pod koniec maja, za 2,5 tygodnia kluby fitness, baseny, siłownie różnego rodzaju będą mogły w reżimie sanitarnym z powrotem być uruchamiane.

Samo nasuwa się pytanie, czy ten jeden dzień różnicy rzeczywiście będzie miał jakiś realny wpływ na transmisję wirusa?

RG

Skip to content