„Majówka z Legionem” – pod takim hasłem odbyła się akcja krwiodawstwa na Placu Biegańskiego. Za organizację wydarzenia odpowiadał Częstochowski Legion – Klub Honorowych Dawców Krwi wraz z Zarządem Terenowym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Oddanie krwi możliwe było tylko przez osoby pełnoletnie do 65 roku życia z wagą minimum 50 kg. Warunkiem był także dobry stan zdrowia oraz brak chorób przewlekłych. Uczestnicy wypełniali specjalną ankietę, a następnie wchodzili do mobilnego punktu pobrań. Więcej na temat inicjatywy mówi jej organizator Piotr Gajda z Częstochowskiego Legionu – Klubu HDK:

– Oddajemy krew po to, aby ratować ludzkie życie. Frekwencja nam dopisała, tak samo jak pogoda. Krew trafi następnie do banku centralnego w Katowicach, gdzie mieści się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak dodaje jeden z uczestników „Majówki z Legionem” – tego typu akcje są w mieście bardzo potrzebne:

– Oddaję krew systematycznie. Jest to szczytny cel, ponieważ można przez to uratować komuś życie. Pobranie naprawdę nie boli. Gorąco zachęcam do krwiodawca.

Na co dzień krew można oddawać w częstochowskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38.

ABK

Skip to content