Ktoś musi pracować, aby bezpiecznie odpoczywać mógł ktoś inny. Takim hasłem można podsumować pracę częstochowskiej Policji, która od 26 kwietnia do 6 maja prowadziła działania Bezpieczny Weekend na drogach Częstochowy i powiatu.

Policjanci częstochowskiej drogówki wykonali ponad 3 tys. badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymując 8 osób kierujących pod jego wpływem. Doszło w tym okresie do 155 kolizji i 10 wypadków, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym:

– Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 49-letni mieszkaniec woj. śląskiego kierujący Volkswagenem jadąc w kierunku Częstochowy, wyprzedzał ciąg pojazdów i zderzył się z jadącym z naprzeciwka motocyklem, kierowanym przez 29-letniego mieszkańca powiatu kłobuckiego. W wyniku tego zdarzenia kierowca motocykla zginął na miejscu, natomiast pasażer został przewieziony śmigłowcem do szpitala – mówi Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Śledczy wspólnie z prokuratorem wyjaśniają szczegóły tego tragicznego zdarzenia.

Majówka była pracowita także dla częstochowskich strażaków. Zanotowano 70 interwencji, z czego 28 zdarzeń to pożary, w tym 18 pożarów suchych traw.

– Najpoważniejszym zdarzeniem w weekendzie majowym było rozszczelnienie się zbiornika gazu na stacji Tesco przy ul. Drogowców. Drugą równie poważną sytuacją był pożar pustostanu w miejscowości Konin. Była to bardzo duża zabudowa, która wymagała długotrwałej akcji gaśniczej – przedstawia kapitan Marcin Pudło z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Spokojniejszy weekend majowy mieli natomiast Strażnicy Miejscy. W ciągu minionego weekendu dyżurni odebrali od mieszkańców 145 próśb o interwencję. Pracownicy z referatu ds. miejskiego monitoringu przeprowadzili 19 obserwacji wymagających interwencji. Mówi rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej, Artur Kucharski:

– W minionych dniach zabezpieczaliśmy też wyścig kolarski, który odbył się na terenie miasta. Do zabezpieczenia oddelegowaliśmy kilkunastu naszych funkcjonariuszy. Braliśmy także udział w różnych uroczystościach plenerowych, m.in. składanie kwiatów przy grobie Powstańców Śląskich na cmentarzu św. Rocha z okazji 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oraz udział na Błoniach jasnogórskich w uroczystościach z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji od wtorku 30 kwietnia do soboty 4 maja na polskich drogach doszło do 321 wypadków, w których zginęły 23 osoby, a 391 osób zostało rannych.

BNO

Skip to content