Makbet po raz pierwszy na deskach częstochowskiego Teatru

Teatr im Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotowuje się do wystawienia Makbeta po raz pierwszy w swojej historii. Ten dramat Williama Szekspira miał być wystawiany w Częstochowie w latach ‘80, jednak ostatecznie do premiery nie doszło. Tym razem realizacją spektaklu zajął się André Hübner-Ochodlo, a premiera będzie miała miejsce już w najbliższą sobotę.

Makbet Szekspira jest jednym z najwybitniejszych dzieł literackich w historii. Mimo to, jak zauważa Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego Teatru, dramat ten prawdopodobnie nigdy wcześniej nie był wystawiany w Częstochowie:

Z Mojego rozeznania wynika, że Teatr w Częstochowie nigdy w swojej prawie 100-letniej historii nie zrealizował Makbeta. Najbliżej był w 1984 roku, kiedy właściwie wszystko już było gotowe […], premiera miała się odbyć w Filharmonii. Nie odbyła się, wyszedł dyrektor Teatru i powiedział że„Nie!”, nie tłumacząc za bardzo dlaczego.

Po prawej Robert Dorosławski | Fot. Radio Fiat

Pomysł na zrealizowanie Makbeta na deskach Teatru Adama Mickiewicza zrodził się po udanej inscenizacji Hamleta. André Hübner-Ochodlo, reżyser obu spektakli nie ukrywa, że Makbet jest dla niego pewnym uwieńczeniem długiej współpracy, jaką nawiązał z częstochowskim Teatrem:

Dla mnie to jest szczególnie ważna praca, ponieważ pod dyrekcją Roberta Dorosławskiego zamykamy krąg przedstawień, które powstały w Teatrze Mickiewicza i wszystkie pojechały do Sopotu oraz innych teatrów. Łącznie było to 12 spektakli dramatycznych. Cieszę się, że nie realizowaliśmy Makbeta wcześniej, bo dopiero w ostatnim okresie wyklarowało się w mojej głowie to, jaki wątek w tym dziele należy uwydatnić.

Po lewej André Hübner-Ochodlo |Fot. Radio Fiat

W spektaklu będzie grała Czesława Monczka, która w 1984 roku miała się wcielić w postać Lady Makbet. Specjalnie dla niej reżyser stworzył postać, której w powieści nie ma. Jak podkreśla Robert Dorosławski, Makbet w reżyserii André Ochodlo będzie się nieco różnił od pierwowzoru przede wszystkim objętością fabuły:

Jest to historia bardzo komunikatywna. Oczywiście reżyser skoncentrował się nie na wszystkich wątkach, a wybrał te, na których ciał położyć nacisk – to jest jego autorska interpretacja. Nie mniej myślę, że cała historia będzie czytelna nawet dla osób nie znających tej lektury. […] Tragedia Szekspira – gdyby ją grać linijka po linijce – zajęłaby jakieś 4,5 godziny. Nam udało się ten 5-aktowy dramat skrócić do 1,5 godziny.

Premiera Makbeta w interpretacji André Hübnera-Ochodlo odbędzie się w sobotę 23 kwietnia. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00 i jak zapowiadają twórcy, będzie mu towarzyszyła bogata oprawa wizualna oraz muzyczna, utrzymujące dramaturgię spektaklu na stałym, wysokim poziomie.

Skip to content