DSCF9693

Wąsosz, Żarki, Janów – to tylko kilka z miejscowości, w których 154 lata temu działy się wielkie rzeczy, mające wpływ na całą Polskę.

Dziś obchodzimy 154 rocznicę powstania styczniowego z racji tego, na cmentarzu św. Rocha odbyła się uroczystość upamiętniająca te wielkie dni. Jak wielkie znaczenie dla regionu częstochowskiego i całej Polski miały te wydarzenia, opowiada Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy:

-Powstanie, które przed momentem, kiedy Polska odzyskała niepodległość, było powstaniem, które jak gdyby dało pretekst do zrywu narodowego. Pamiętajmy ten moment w którym zaczął tworzyć się naród Polski, Polskie państwo podziemne. Z tych wzorców na przykład korzystaliśmy w powstaniu warszawskim. Ziemia Częstochowska, Zagłębie Dąbrowskie, miasto Częstochowa były jednym z ważniejszych ośrodków tego spotkania. Myślę, że ludzie pamiętają, może trudno byłoby im określić datę wybuchu, czy w czasie prowadzonej sondy powiedzieć konkretnie, co wydarzyło się 22 stycznia akurat trafnie odpowiedzieć. Powstanie styczniowe odegrało ważną rolę w życiu, tradycji i w myśli marszałka Piłsudskiego, który powstańców styczniowych nakazał otaczać wielkim honorem. Jest to ważna rocznica i trzeba o niej pamiętać – mówi Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy.

Dominik Nienartowicz

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content