„Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce papieża Franciszka”

Małżeństwo i rodzina w Europie były tematem wykładu prowadzonego przez ks. Pio Vito Pinto w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” w Częstochowie. Wykład dziekana Trybunału Roty Rzymskiej był jednym z pięciu w Częstochowie.

Spotkanie miało na celu propagowanie nauczania Ojca Świętego oraz łatwiejsze wprowadzanie jego reform w życie. Włoski duchowny przybliżał przybyłym gościom, że katechumenat małżeński stanowi kontynuację Sakrament Chrztu świętego.

– Franciszek mówi do katechumenów, że nie ma żadnych sprzeczności pomiędzy naukami małżeńskimi a kościelnymi, ponieważ łaska Chrztu Świętego jest wyśpiewywana przez dwoje ochrzczonych, żyjących w małżeństwie. To piękna kontynuacja łaski chrztu w sakramencie małżeńskim – mówił w asyście tłumacza ks. Pio Vito Pinto.

Ks. Pio Vito Pinto poruszył także kwestię wspólnotowości w związku małżeńskim, apelując o pielęgnację sakramentu.

– Kochani małżonkowie oraz ci, którzy przygotowujecie się do tego ważnego etapu waszego życia: jeśli nie będziecie przeżywać katechumenatu małżeńskiego, to małżeństwo pozostanie dla was tylko mglistym wspomnieniem. Małżeństwo musi być przeżywane – podkreślał włoski duchowny.

Wykłady ks. Pio Vito Pinto, które miały miejsce 23 października podzielono na dwie sesje. Pierwsza była z udziałem duchowieństwa oraz pracowników Kurii Metropolitalnej w Wyższym Seminarium Duchownym. Drugą część skierowano do osób świeckich w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” w Częstochowie.

BNO

Skip to content