Mandat czy zadanie? – przed takim dylematem stawiali dzisiaj policjanci z częstochowskiej drogówki kierowców, którzy zostali przyłapani na wykroczeniu drogowym. Prowadzona dzisiaj w godzinach przedpołudniowych akcja „Na Ratunek Życiu” przeprowadzona została wspólnymi siłami częstochowskiej policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz jednego z zakładów pogrzebowych. Na czym polegała akcja wyjaśnia podkomisarz Marta Ladowska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– To nie pierwsza tego typu akcja. W ostatnim czasie na drogach Częstochowy i powiatu odnotowaliśmy znaczny wzrost tych najbardziej tragicznych wydarzeń, czyli wydarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Jeżeli zwykłe apele nie pomagają, postanowiliśmy zorganizować taką akcję, która w obrazowy sposób dotrze do wyobraźni kierowców. Stąd dzisiaj kierujący mają wybór, albo zapłacić mandat za przekroczenie prędkości czy też za inne wykroczenie, albo wziąć udział w takim specjalnym eksperymencie. Kierowcy maja za zadanie wcielić się w role strażaka, ugasić prowizoryczny pożar, a później wziąć udział w reanimacji poszkodowanego. Taki eksperyment daje do myślenia i dociera do wyobraźni kierowców. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji liczba ofiar śmiertelnych wypadków będzie mniejsza.
Jednym z zadań, jakim musieli poddać się kierowcy, było wcielenie się w rolę strażaka ratującego poszkodowanych w wypadku. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem zawodowych strażaków:
– Takie akcje są bardzo potrzebne, żeby uświadamiać społeczeństwo – powiedział młodszy kapitan Mariusz Basiak z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. – Wiemy, że te zagrożenia na drodze są bardzo duże. Nadmierna prędkość, nieuwaga, nieostrożność powodują często wiele wypadków. Niejednokrotnie jesteśmy pierwszą służbą, która działa przy tego typu zdarzeniach. Ważne jest, żeby takie akcje profilaktyczne promować, wspierać, żeby ludzi uświadamiać o zagrożeniach na drodze. Myślę, że te akcje są bardzo potrzebne dlatego, że osoby, które zetkną się z wypadkiem w takiej poglądowej formie jak dzisiaj, zyskają większą świadomość tego, co może ich spotkać w realnej sytuacji na drodze.
W trakcie akcji „Na Ratunek Życiu” zatrzymanych zostało kilkunastu kierowców. Powody ich zatrzymania były bardzo różne, od przekroczenia prędkości po brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Większość z nich odniosła się bardzo pozytywnie do akcji wybierając zadanie zamiast mandatu i punktów karnych.
Podejmowane cyklicznie przez policję różnego rodzaju akcje profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze są zdaniem służb ratunkowych, jak i samych kierowców, jak najbardziej wskazane. Według policyjnych statystyk od 1 stycznia do 15 czerwca 2017 roku na drogach Częstochowy i powiatu zginęły łącznie 4 osoby, a 298 osób zostało rannych. W analogicznym okresie bieżącego roku odnotowano aż 16 wypadków śmiertelnych, a 291 osób zostało rannych.

ZD

Skip to content