Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Do 30 tys. zł wzrosła też maksymalna grzywna, jaką może nałożyć sąd.

Zmiany wprowadzono w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tys. zł grzywny. Dodatkowo, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum tys. zł grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym – wyjaśnił sierż. szt. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tys. zł za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień.

– Wprowadzono wyższe grzywny, m.in. nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu – minimum 2,5 tys. zł, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy – minimum 2 tys. zł, a także niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd do 8 tys. zł. Podwyższenie grzywien za najbardziej niebezpieczne wykroczenia na drodze, ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – sierż. szt. Damian Sokołowski.

Wielu pokłada nadzieję w tym, że wyższe ceny mandatów przyczynią się do realnej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że znacznie wyższe ceny mandatów są jedynie sposobem zatkania dziury Budżetu Państwa.

Pierwszy mandat w regionie (o wartości 2500 zł) otrzymał w sobotę 1 stycznia nietrzeźwy rowerzysta w Witkowicach, który w wydychanym powietrzu miał 2,5 promila alkoholu.

BNO

Skip to content