Marsjański łazik studentów Politechniki Częstochowskiej przechodzi modernizację

Zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej w 2018 roku zajął pierwsze, a w 2019 roku czwarte miejsce na najbardziej prestiżowych zawodach marsjańskich łazików na świecie. Obecnie łazik „Modernity” przechodzi modernizację.

Szef zespołu PCz Rovert Team Damian Bulski wyjaśnia, na czym polegają zawody University Rover Challenge i jakie wyzwania stoją przed łazikiem Modernity:

Projekt skupia się na budowie łazika marsjańskiego, gdzie to nie jest taki łazik, jak możemy usłyszeć w wiadomościach, jakie konstruuje NASA lub inne agencje państwowe. To jest projekt studencki, gdzie za pomocą możliwości studentów konstruowane są łaziki o o wiele uboższych możliwościach niż łaziki, które są obecnie na Marsie. Głównym celem łazików studenckich jest sprawdzenie się w zadaniach na pustyni w Utah, w Stanach Zjednoczonych, gdzie są organizowane te zawody. Organizuje je Mars Society, organizacja, która ma na celu wysłać człowieka na Marsa, aby mógł stanąć na powierzchni i kolonizować tą planetę.

Jednym z zadań, jakie stoją przed łazikami podczas zawodów jest pokonywanie trudnych terenów. Obecnie łazik przechodzi modernizację, która ma go dostosować do wymogów najbliższych zawodów. Na jakim etapie są prace i jakich obszarów dotyczy modernizacja?

Nasze prace są na dość zaawansowanym etapie. Jedynie musimy doszlifowywać projekt. Łazik składa się z modułów: ogólna elektronika, mechanika, komunikacja. Jest też moduł autonomii, który pozwala na samodzielne pokonywanie terenu przez łazika bez ingerencji człowieka. Jest też moduł badawczy, który skupia się na tym, aby na podstawie próbki gleby powiedzieć czy w tej próbce było życie lub jest możliwość znalezienia w niej życia. Cała kompozycja składa się na łazika, który to w chwili obecnej, budowany od dwóch lat, staramy się dociągać do naszych wizji, za którymi cały czas podążamy.

Łazik Modernity na zawodach University Rover Challenge 2019 | Fot. PCz Rover Team / Facebook.com

Podczas trwających obecnie prac modernizacyjnych, PCz Rover Team skupia się szczególnie na skonstruowaniu modułu pozwalającego na podnoszenie przedmiotów z powierzchni planety:

Rzecz, której aktualnie nie mają łaziki na marsie to manipulator ze szczękami, mają co prawda zwykły manipulator. Skupiamy się w tym projekcie na manipulatorze ze szczekami, który musi może nie pobrać bezpośrednio próbki, ale zadanie koncentruje się na obsłudze przycisków, pokręteł i klawiatury. Ogólny zamysł tego jest taki, aby łazik mógł wspierać ludzi w przyszłości na Marsie.

Niestety nie wiadomo kiedy odbędą się zawody. Ich termin jest ciągle przesuwany. Zespół PCz Rover Team ciągle dopracowuje łazika postępując zgodnie z harmonogramem, spodziewając się ogłoszenia terminu zawodów w każdej chwili. Obecnie wiadomo, że kwalifikacje do zawodów planowane są na luty-marzec 2022 roku. Nie wiadomo jednak czy plany te nie ulegną zmianie.

O postępach naszego częstochowskiego zespołu ds. podboju kosmosu będziemy jeszcze informować.

Łazik Modernity | Fot. PCz Rover Team / Facebook.com
Łazik Modernity | Fot. PCz Rover Team / Facebook.com
Skip to content