Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Częstochowy

Jak co roku tak i dziś 26 maja w Dzień Matki, ulicami Częstochowy przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Była to już XV edycja tego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonek.

O marszu mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia:

– Jest to marsz, który jest pod hasłem „Bądź zdrowa mamo”, to jest taka manifestacja, żeby zwrócić wszystkim uwagę, jak bardzo ważna jest profilaktyka, jak bardzo ważna jest edukacja i nasze zdrowie. Bo aby być szczęśliwym, zdrowym i radosnym, to trzeba zadbać o to wszystko. Więc myślę, że taka jest nasza idea. Oprócz tego od tylu lat organizujemy, to nie jest tylko marsz, ale organizujemy miasteczko profilaktyczne, podczas którego uratowaliśmy wiele osób. Wiele osób, które szybko zostały zdiagnozowane i teraz normalnie funkcjonują, to były małe zmiany i można było rozpocząć leczenie. Takie rzeczy się dzieją, że możemy pomóc i właśnie w takiej inicjatywie można uświadamiać mieszkańcom, żeby zadbali o siebie.

Po marszu uczestnicy mieli okazję do skorzystania z badań mammograficznych i cytologicznych oraz mogli skonsultować się ze specjalistami. Mówi o tym Bogumiła Adamus, wolontariuszka:

– Chcemy bardzo ustrzec kobiety przed chorobami, więc profilaktykę mamy i tam fantomy i samo badanie piersi i ulotki oczywiście. Jest cytobus, który przyjechał, jeszcze będą pielęgniarki, które będą badać cukier i pomiar ciśnienia. Będą lekarze, będą wykłady, wszystko będzie i staramy się jako Amazonki robić wszystko aby kobiety i mężczyzn ustrzec przed chorobami.

Częstochowianie jak zwykle licznie pojawili się na marszu., Większość z nich po raz kolejny przemaszerowała od placu Biegańskiego do placu Daszyńskiego. Pedagodzy ze szkół podstawowych nr 12 i 11, chętnie podzielili się powodami uczestnictwa w wydarzeniu:

– To jest nasz drugi w tym roku marsz, ale wcześniej również bywaliśmy na marszach. To jest przede wszystkim lekcja pokory, wsparcia dla osób chorych. Spotykamy się z tym na co dzień bo mamy uczennice i uczniów, którzy są chorzy więc chcemy pokazać, że się solidaryzujemy.
– Jesteśmy ze szkoły podstawowej nr 11 i dzisiejszym marszem rozpoczynamy 11 dni profilaktyki w naszej szkole. Dziś jest profilaktyka zdrowotna przeciw rakowi piersi. Natomiast w naszej szkole 11 dni profilaktyki dotyczy też uzależnień i wszystkich takich zagrożeń, które mogą dotknąć młodzież.

Inicjatywa była skierowana nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. Zachęcała ich by dbali o swoje zdrowie. Przygotowane zostały vouchery dla panów, aby mogli skorzystać z badania krwi oraz PSA w kierunku raka prostaty.

KKO

Skip to content