Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki po raz kolejny organizuje 26 maja o godzinie 12.00, Marsz Różowej Wstążki. Uczestnicy przejdą ulicami Częstochowy z Placu Biegańskiego w stronę Starego Rynku, na którym powstanie miasteczko profilaktyczne.

Jakie badania można zrobić na miejscu, wyjaśnia Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

– W miasteczku profilaktycznym można będzie skorzystać z badań cytologicznych, czyli zachęcamy panie bo będzie cytobus, można zrobić badania. Będą do dyspozycji również lekarze specjaliści, którzy będą udzielać wszelkich informacji, ale również będzie pomiar cukru, ciśnienia. Można skorzystać również z nauki samobadania piersi, gdzie nasze wolontariuszki, pielęgniarki będą uczyły jak należy prawidłowo przeprowadzać badania, jak zobaczyć, jak popatrzeć na swoje ciało, to jest bardzo ważne i istotne.

W tym samym dniu rozpocznie się również debata o zdrowiu – „Razem zadbajmy o zdrowie”:

– Jest to w tym roku już ósma debata, gdzie będziemy rozmawiać ze specjalistami. Tam będzie psycholog, będzie onkolog i również pielęgniarka. Ale również przede wszystkim pacjent. Pacjent, który jakby swoim doświadczeniem pokaże, przybliży wszystkim uczestnikom co przeżył i jak należy zadbać o siebie.

Podczas marszu przewidziano wiele różnych atrakcji nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Przygotowane będą m.in. vouchery dla panów, aby mogli skorzystać z badania krwi oraz PSA w kierunku raka prostaty.

Skip to content