Fot. Materiały UM Częstochowy

W częstochowskim Urzędzie Stanu Cywilnego wręczono Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nagrody nadawane przez prezydenta Polski otrzymało 25 par z Częstochowy i okolic. Uroczystość, z zachowaniem restrykcji sanitarnych, odbyła się we wtorek (14 lipca) na Sali Ślubów.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest nagrodą dla osób, które wzięły ślub co najmniej 50 lat temu i od tamtej pory pozostają w związku. Rafał Bednarz, kierownik USC w Częstochowie tłumaczy, że z powodu epidemii wręczanie medali trzeba było zorganizować w trzech turach.

– Zrezygnowaliśmy ze stałych elementów, które zmniejszałyby dystans społeczny. Nie było wspólnych zdjęć, poczęstunku ani toastu. Wręczanie medali odbyło się w prostej formule. Część par przesunęło też termin otrzymania medalu na przyszły rok. Oczywiście uroczystości będą nadal organizowane, dla wszystkich zainteresowanych.

Obowiązkiem uczestnictwa w ceremonii było założenie maseczki, dezynfekcja rąk oraz zachowanie dwóch metrów odległości. Wtorkowa uroczystość odbyła się jedynie przy udziale małżeństw, pracowników urzędu oraz prezydenta miasta.

– Podczas narodowej kwarantanny nie organizowaliśmy takich uroczystości. Zrobiliśmy to w trosce o dobro jubilatów, którzy są w tzw. grupie ryzyka. W tej chwili do wręczania czeka bardzo dużo medali, stąd też pomysł na zorganizowanie uroczystości w skromniejszej formule.

Urząd Stanu Cywilnego, który wnioskował o nadanie medali, powinien zorganizować uroczystość w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania przez Prezydenta RP postanowienia o ich nadaniu.

Otrzymanie medalu nie następuje automatycznie. Najpierw małżeństwo powinno zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby ten przesłał do kancelarii prezydenta RP stosowny dokument z prośbą o nadanie medalu.

ABK

 

Skip to content