Z okazji przypadającego 17 października Międzynarodowego Dnia Mediacji, dzisiaj w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta zorganizowano konferencję zatytułowaną „Częstochowa – miasto mediacji”. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie Rafał Olszewski oraz Kurator Okręgowy Grzegorz Kozera.

Mediacje są alternatywą dla sporów sądowych i stanowią dobrowolny sposób na porozumienie między stronami przy współudziale osoby trzeciej, jaką jest mediator. Osoby przystępujące do mediacji już są zwycięzcami, ponieważ decyzyjność zależy od obu stron.

– Rezultat mediacji zależny jest od obu stron. W klasycznym modelu nie ma wygranych ani przegranych, ważne natomiast jest porozumienie. Na 100% przeprowadzonych mediacji ponad 50% jest udanych, co skutkuje podpisaniem porozumienia. Nie dochodzi wówczas do trudnych sytuacji, które swój finał musiałyby znaleźć w sądzie – tłumaczyła Lidia Zeller, prezes stowarzyszenia „Dla Rodziny”, jednego ze współorganizatorów konferencji.

„Pokój zielony” to istniejący od 1 października b.r. w Sądzie Okręgowym w Częstochowie ogólnopolski projekt, pomagający w prowadzeniu bezpłatnych spotkań informacyjnych dla stron postępowań sądowych.

– Na spotkaniach mediatorzy informują, na czym polega mediacja, w jaki sposób jest przeprowadzana, jakie są jej koszty oraz w jakich sprawach może zostać przeprowadzona. Na tych spotkaniach mediatorzy nie przeprowadzają postępowania mediacyjnego. To odbywa się później, po akceptacji obu stron – wyjaśniła Lidia Dudek, sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, pełniąca funkcję koordynatora do spraw mediacji:

W przypadku postępowań karnych mediacje można stosować na etapie postępowania przygotowawczego, sądowego oraz wykonawczego.

– Jestem zwolenniczką mediacji umownych, gdzie sprawa lub spór pomiędzy stronami nie wkracza jeszcze na etap ingerencji organu władzy publicznej. Wówczas to strony mogą wybrać mediatora, mogą dowolnie omówić i rozwiązać spór – przekonywała Monika Adamus-Rogowska, zastępca prokuratora rejonowego Częstochowa-Północ w Częstochowie.

Mediacje są niemożliwe wobec postępowań, wykroczeń oraz przestępstw skarbowych, spraw złożonych, w przypadku recydywistów oraz osób działających w zorganizowanych grupach przestępczych.

Podczas spotkania wręczone zostały dyplomy dla uczniów, które wygrały konkurs „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dla Rodziny” oraz Sąd Okręgowy w Częstochowie.

BNO

Skip to content