W sobotę 3 grudnia w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbyła się VIII Konferencja Medyczna „Lekarz praktyk”. Podczas konferencji poruszane były m.in. tematy dotyczące praktycznych aspektów terapii cukrzycy typu 2, powikłań marskości wątroby czy chorób trzustki.

O szczegółach konferencji mówi dr n. med. Krzysztof Janik, wiceprezes Towarzystwa Internistów Polskich Oddziału Częstochowskiego:

– Konferencja, która jest już ósmą, a właściwie one trwają od ośmiu lat. Ona przybliża te wszystkie postępy naukowe dla lekarzy praktyków. Stąd ten tytuł „lekarz praktyk”. Ma to być przełożenie bezpośrednie, co zrobić w kardiologii, co najnowszego jest w kardiologii zachowawczej. To nie chodzi o kardiologię inwazyjną o zabiegi naczyniowe, bo tego w terenie i w pierwszym kontakcie lekarz nie proponuje. Drugie tematy związane z diabetologią czyli z cukrzycą. Ogromna działka która bardzo się zmienia na korzyść dla pacjentów, ale o tym musi być pełna świadomość lekarska. Druga sesja będzie poświęcona chorobom wątroby i trzustki.

Konferencja w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym łączy się w tym roku z otwarciem akademickim kierunku lekarskiego – zupełnie nowego na uczelni, o czym wspomina prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie :

– Myślę, że szczególnie w tym roku nabrało znaczenia ze względu na to, że od 1 października kształcimy lekarzy. Wyjątkowo wpisuje się w rozwój Uniwersytetu, jest to bardzo ważna konferencja dla środowiska lekarskiego, a dla naszej Uczelni też szczególnie z powodu, że współorganizację mógł się zaangażować Wydział Nauk o Zdrowiu. Będę miała okazję przedstawić krótko historię powstania kierunku lekarskiego, jak rozwijały się nauki medyczne i zarysować pewne perspektywy.

– Mamy obowiązek jako lekarze szkolić się i robimy to przez całe życie – mówi prezes Oddziału Częstochowskiego TIP dr Małgorzata Barańska:

– Od momentu zakończenia studiów, aż do emerytury jest to wpisany w nasz zawód, a jednocześnie ja jako przewodniczący TIP-u mam w statucie ten obowiązek prowadzenie szkoleń. Konferencja podkreślam ósma jest po dłuższej przerwie spowodowany wiadomo pandemicznymi obostrzeniami. Ta wiedza ma być przełożona na praktyczne działania, jestem pewne, że jest przydatna nie tylko dla lekarzy internistów, ale też dla lekarzy rodzinnych i specjalistów, którzy przecież od interny muszą i tak i tak zacząć.

Takie konferencje naukowe, jak VIII Konferencja Medyczna – Lekarz praktyk, motywują naukowców oraz lekarzy do dalszej pracy i kreatywności, aby ciągle się rozwijać i wciąż pozostawać w światowej elicie nauki, na co – przede wszystkim jako potencjalni pacjenci – mocno liczymy.

VIII Konferencja Medyczna lekarz praktyk

Skip to content