Medyczna konferencja naukowa w częstochowskim teatrze

Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat

W poniedziałek 7 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

W szczegóły organizacyjne konferencji wprowadza główna organizatorka, dr nauk medycznych Jolanta Warzycha:

To jest nasza jedenasta konferencja naukowa, organizujemy je corocznie, cyklicznie w listopadzie. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała nasze plany, wobec czego konferencja odbywa się z sześciomiesięcznym opóźnieniem. Poświęcona jest tematowi, który bardzo nas wszystkich zajmuje, tematowi covidu: „Mały pacjent w covidowym świecie”. Myślę, że to dzisiejsze spotkanie będzie służyło nie tylko wymianie doświadczeń ale również zintegruje środowisko medyczne. Cieszymy się, że możemy tę dzisiejszą konferencję zorganizować w trybie stacjonarnym, a nie w systemie online’owym.

Dr Jolanta Warzycha / Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat

Konferencja zorganizowana została pod hasłem: „Mały pacjent w covidowym świecie”. Dr Jolanta Warzycha przybliża zakres debaty naukowej, jaka została podjęta podczas konferencji:

To co nas bardzo niepokoi i co chcielibyśmy podczas tej konferencji podkreślić, to kwestia tzw. „mgły mózgowej” czyli powikłań ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Być może na tę mgłę mózgową oprócz przebiegu choroby covidowej wpłynęła izolacja. Tego jeszcze nie wiemy.

W XIX wieku w Niemczech przeprowadzono eksperyment na polecenie Otto von Bismarcka, który polegał na odizolowaniu dzieci od kontaktu z innymi osobami i obserwacji ich rozwoju. Niemiecki kanclerz założył, że jeżeli dzieci nie będą miały kontaktu z mową, to będą mówić w pierwotnym języku Adama i Ewy. Eksperyment skończył się tym, że dzieci nie nauczyły się mówić w ogóle, a późniejsze próby nauczenia ich mowy zakończyły się porażką. Czy covidowa izolacja na oddziałach położniczych również niesie ze sobą skutki dla noworodków, będą próbowali dociekać zaproszeni na konferencję naukowcy.

Jednym z gości konferencji był także abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił wagę walki o cud życia:

Z pewnością ciesząc się sami darem życia musimy być bardzo rozumni i odpowiedzialni za to, co się nazywa cudem życia dla innych. Dlatego jedność tych, którzy chcą mieć życie jako dar, pragną tego życia a światem lekarskim, który tutaj wychodzi naprzeciw, to jest głównie uświadomienie, że to życie jest od samego początku. Że niezależnie od tego jak mały jest ten pacjent w dzisiejszym covidowym świecie, on musi być przyjęty i zabezpieczony, bo to jest pierwsza faza walki o życie, dla dziecka.

Łącznie podczas konferencji miało miejsce 5 wykładów naukowych oraz kilka mniejszych wystąpień. Specjalnym akcentem konferencji był program artystyczny w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej nr 38. Całość zakończyła się spektaklem Pannonica, w wykonaniu zespołu artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza.

RG

Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat
Zbigniew Bajkowski, dyrektor Szpitala na Parkitce / Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat
Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat
Konferencja naukowa „Mały pacjent w covidowym świecie” | Fot. Radio Fiat
Skip to content