Medyczne wsparcie dla Ukrainy

W związku z trwającą nadal wojną w Ukrainie, Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „Rescue Team”, rusza z pomocą. Stowarzyszenie dotarło bezpośrednio do medyków z Ukrainy, którzy przekazują konkretną listę potrzeb.

Więcej o pomocy mówi Piotr Jakubowski:

– Podjęliśmy się z własnej inicjatywy stworzenia takich paczek medycznych z lekami, ze środkami opatrunkowymi. A także świadczymy naszą pomoc, nasze usługi tak to można powiedzieć. Gdzie w chwili obecnej na pierwszej fazie skupiliśmy się na zbiórce, a w drugiej fazie będziemy, być może jechali na granicę i będziemy tworzyli punkty medyczne. W przyszłym tygodniu będziemy się tam wybierali i zawozili ten sprzęt. Ewentualnie będziemy tworzyli punkty medyczne z lokalną organizacją i ze służbami tam.

Najbardziej potrzebne są: gazy, kompresy, bandaże elastyczne. Oprócz tego leki uśmierzające ból, przeciwgorączkowe, antybiotyki. Również sprzęt chirurgiczny, nici do szycia, a także glukometry, ponieważ osoby docierające do granicy są często wychłodzone, przeważnie z hipoglikemią. Piotr Jakubowski wyjaśnia jakie leki i w jaki sposób spakowane rzeczy przynosić:

Rzeczy i leki będą przekazywane. Zależy nam, aby to były leki nowe, nie odpakowane w nieuszkodzonych opakowaniach, nie pojedyncze sztuki. Coraz częściej się spotykamy z tym, że ludzie robią sobie po prostu porządki w szafkach. Dostajemy leki przeterminowane, dostajemy leki bez opisów. Takie leki my nie będziemy przyjmowali. Ponieważ jest to zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób, a nawet to stwarza w pewnym momencie problem z utylizacją tego typu rzeczy dla nas. Tu byśmy prosili o produkty, jeśli chodzi o farmakologiczne nieprzeterminowane, świeże i z długą datą ważności. A jeśli chodzi o opatrunki, koce tego typu rzeczy, to też byśmy raczej prosili, żeby to były czyste w miarę jałowe, albo najlepiej aby to były jałowe sprzęty jednorazowego użytku, jeśli chodzi o zaopatrywanie ran. Przede wszystkim żeby to było przekazywane w kartonach odpowiednich, żebyśmy mieli możliwość tego dobrze przewożenia. Żeby to nie było wydawane w reklamówkach, zrywkach. To też dla nas stwarza jakiś problem w tym przepakowywaniu. 

„Rescue Team” jest w trakcie organizowania wolontariatu w dwóch wariantach. Pierwszy to wolontariat medyczny, a kolejny to humanitarny. Wolontariat medyczny będzie polegał na przyjmowaniu personelu medycznego, ale również ludzi po szkoleniach z pierwszej pomocy czy studentów kierunków medycznych. To oni będą pomagali osobom potrzebującym pomocy. Wolontariat humanitarny, do którego mogą zgłaszać się osoby od 16-go roku życia będzie skoncentrowany na rozdawaniu jedzenia i rzeczy, a także przy pomocy w sprawach urzędowych. Również pomoc przy codziennych czynnościach z dziećmi i dawanie wsparcia psychicznego. Jeśli ktoś jest zainteresowany pomocą i chciałby pomóc, znajdzie informacje na stronie facebookowej Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „Rescue Team”.

Skip to content