Merkury „pod młotek”

Fot. Radio Fiat

Firma Polimeni, właściciel Domu Handlowego „Merkury” zdecydował o jego sprzedaży. Zlokalizowany przy al. Najświętszej Maryi Panny sklep to jedno z najbardziej charakterystycznych i najstarszych centrów handlowych w Częstochowie.

Istniejący od połowy lat 70. obiekt zaopatrywał klientów w przeróżny asortyment, od artykułów gospodarstwa domowego po elektronikę. W ostatnich latach w „Merkurym” można było zapatrzeć się w różnorakie towary z Chin, głównie w ubrania. Mieszkańcy Częstochowy zgodnie uważają, że miejsce to najlepsze lata świetności ma już za sobą.

– Jakby były tu jeszcze jakieś polskie sklepy z polskimi markami to może by to się opłacało – mówiła była klientka Merkurego.

– Teraz nie ma to żadnego wyglądu, natomiast w latach komunistycznych i postkomunistycznych, wszystkie sklepy robiło się właśnie w tym miejscu. Dobrze by było, gdyby to tak zostało – stwierdził mężczyzna.

– Było to miejsce, które swoją tradycję miało od kilkudziesięciu lat – podsumował mieszkaniec al. Pokoju.

Wygląd „Merkurego” ma szansę się zmienić, o ile ktoś w to miejsce będzie chciał zainwestować. W lutym ubiegłego roku do Urzędu Miasta wpłynęły cztery wnioski dotyczące warunków zabudowy. Co ciekawe wnioski te zostały złożone w imieniu firmy, która teraz chce budynek sprzedać.

– Wstępne plany biorą pod uwagę budowę bądź nadbudowę budynku w celu stworzenia powierzchni mieszkalnych, biurowych i usługowo-handlowych. Wnioski były później uzupełniane w zakresie, np. ustalenia możliwości dostępu komunikacyjnego do działki od strony al. Wolności. Ostatecznie dwie decyzje o warunkach zabudowy zostały wydane (jedna na początku sierpnia, druga na końcu września ubiegłego roku). Do rozpoczęcia inwestycji niezbędne jest oczywiście uzyskanie pozwolenia na budowę – mówił Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy.

Wynika zatem, że jeszcze przed pandemią COVID właściciel budynku miał pomysł i chęć inwestowania w to miejsce. Od firmy Polimeni Polska, otrzymaliśmy krótką informację, że obiekt jest w ich posiadaniu od kilkunastu lat, a powód sprzedaży nie jest znany polskiemu oddziałowi, gdyż o tym decyduje zarząd firmy znajdujący się w Nowym Jorku.

W 2007 roku Polimeni, jako nowy właściciel obiektu, planował na miejscu „Merkurego” wybudować Galerię Częstochowa. Niestety, nowy inwestor przegrał walkę z czasem oraz z nowo powstałą Galerią Jurajską.

BNO