Listopad jest uznanym na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem jąder i gruczołu krokowego. Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem to akcja społeczna, polegająca na promowaniu profilaktyki „męskich” nowotworów m.in. przez zapuszczanie wąsów. U mężczyzn najczęstszym występującym nowotworem jest rak prostaty.

Czym jest prostata wyjaśnia Barbara Huras, onkolog:

– Prostata jest nieparzystym narządem, który jest częścią układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Jest to nieduży narząd ulokowany między pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Jego rola polega na tym, że produkowany jest płyn który jest nośnikiem dla plemników. W związku ze swoją lokalizacją może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych, dolegliwości i też może być miejscem rozwoju raka prostaty.

Rak prostaty jest cały czas tematem tabu wśród mężczyzn, którzy często bagatelizują objawy. Dlatego tak istotna jest świadomość nie tylko samych panów, ale również ich bliskich o tym, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Nowotwór ten zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Jakie objawy mogą zaniepokoić panów?:

– Na początku właściwie ta choroba nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego, że objawy wynikają we wczesnym stopniu zaawansowania dolegliwości z łagodnym przyrostem gruczołu krokowego. Bardzo często tak jest, że ten narząd wraz z wiekiem ulega powiększeniu, ulega łagodnemu przyrostowi i wówczas, ponieważ jest tak zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie z pęcherzem moczowym i z odbytnicom daje dolegliwości ucisku na pęcherz. Czy uczuciu ucisków w odbytnicy w kiszce stolcowej. Mogą pojawiać się jakieś dolegliwości bólowe z promieniowaniem do pachwin i moszny. Bardzo rzadko pierwszym objawem może być krwiomocz, jeżeli ten nowotwór już rozwinie się w sposób zaawansowany i przejdzie na błonę śluzową pęcherza moczowego. Na pewno bardzo niepokojącymi są bóle w okolicach pleców czy bóle kości, co może świadczyć o zaawansowanym procesie tej choroby i po prostu objawów wynikających z przerzutów zwłaszcza do układu kostnego. To jest najczęstszy narząd do którego rak gruczołu krokowego daje przerzuty.

– Rak jądra najczęściej występuje u mężczyzn przed 40. rokiem życia – mówi Dorota Wojtachnio internista, onkolog ze Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie:

– Są to przede wszystkim mężczyźni z rodzin, gdzie wystąpił nowotwór gruczołu krokowego. I ci panowie wydają się bardziej świadomi. I u tych mężczyzn od 40-45 roku życia, takie badanie przesiewowym w kierunku raka gruczołu krokowego plus oczywiście to badanie perlektum powoduje, że u tych mężczyzn prawie 30% można zachować w takim dobrostanie czyli albo wykrywamy ten nowotwór na bardzo wczesnym etapie, gdzie mamy możliwości bardzo mało inwazyjnego leczenia. Niestety nowotwór gruczołu krokowego jest takim nowotworem, który oprócz tych obciążeń genetycznych, odgrywa ogromną rolę wiek. Im mężczyźni starsi tym po prostu ta choroba dotyka częściej.

Bardzo ważne jest, aby organizm był zdrowy, aby tego dokonać trzeba zdrowo się odżywiać, o czym wspomina specjalista onkologii klinicznej, dr Andrzej Kałmuk:

– Chodzi o to, że powinniśmy korzystać, jest wiosna, teraz akurat zima się zaczyna, ale powinniśmy korzystać z owoców, warzyw kupowanych. Powinniśmy sami je przetwarzać jeśli jest możliwość, korzystać z sałatek, które każda kobieta i mężczyzna sami potrafią zrobić z pory, czy różnego rodzaju warzyw. Powinniśmy korzystać z tego co daje nam natura. Pamiętajmy jedno, że jeśli żywność jest przetwarzana i możemy ją przechowywać w formie konserwowej rok lub półtora i ona jest zdrowa do spożycia. Patrzmy na wykaz substancji, które nie powinny znajdować się w żywności i jest taki wykaz europejski, który powinien być respektowany przez firmy produkujące żywność.

Akcja społeczna Movember powstała już w 1999 roku w Australii i do tej pory zasięgiem objęła wszystkie zakątki na świecie. Inicjatywa ta w Polsce, poza oczywistym aspektem profilaktycznym, posiada jeszcze jeden nieoceniony walor – buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe.

Skip to content