Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

1-23030_g

W tym szczególnym dniu powinniśmy pamiętać o zaginionych dzieciach, które nigdy nie powróciły do swego domu, a na które wciąż czekają ich bliscy.

Skąd w ogóle wziął się pomysł, by na całym świecie, właśnie 25 maja każdego roku poruszać ten problem? Dokładnie 37 lat temu, 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Ethana był m. in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Ostatecznie w 2001 r. chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego.

Często zaginięcie dziecka oznacza ucieczkę, która tak naprawdę jest efektem finalnym wcześniejszych konfliktów na linii dziecko-rodzic. Statystyki mówią o tym, że w przeważającej części z domu uciekają nastolatkowie.

Główną przyczyną zaginięć jest brak porozumienia, brak zrozumienia dzieci przez dorosłych. Szczególnie w tym okresie dojrzewania. Dorośli są zajęci pracą, życiem zawodowym, pędem życia i nie zauważają problemów swoich dzieci – mówi rzecznik prasowa częstochowskiej komendy, Marta Ladowska.

Rzecznik apeluje do rodziców, by poświęcali jak odpowiednią ilość czasu swoim dzieciom. Ważna też jest kontrola nad swoją ”pociechą”. Warto wiedzieć z kim się przyjaźni, gdzie jest, o której wraca. Dziś ten dobry kontakt umożliwiają chocby telefony komórkowe, które posiada dziś niemal każda osoba.

Jeśli chodzi o małe dzieci, dorośli muszą pamiętać, że mają obowiązek, by dbać o nie. Trzeba uważać zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, jak centra handlowe, czy imprezy festynowe. Ladowska sugeruje, że dobrym pomysłem jest włożenie do kieszeni dziecka jakiejś kartki z numerem kontaktowym do rodzica. Oczywiście istotne jest także samo wychowanie młodej osoby, wpajanie jej, że nie należy ufać obcym osobom, brać od nich prezentów.

Dziś jedną z najważniejszych kwestii jest także obserwowanie dziecka jak porusza się w internetowej przestrzeni. Serwisy społecznościowe, czy czaty są często przepełnione podejrzanymi osobami, które próbują zdobyć w sieci jak najwięcej informacji o swojej przyszłej ofierze.

Rodzice mogą mieć wątpliwości po jakim czasie od zniknięcia dziecka, mogą zgłosić sprawę na Policję. Boją się pewnych konsekwencji, bądź kar. Przy zaginięciach czas działa na niekorzyść śledczych. Rzecznik prasowa policji rozwiewa wątpliwości mówiąc, że im wcześniej wpłynie zgłoszenie, tym lepiej.

Czasem na naszej drodze pojawiają się problemy, które ciężko samodzielnie przeskoczyć. Konflikt ze swoim dzieckiem może być czymś niezwykle trudnym i wykańczającym. Trzeba w takich sytuacjach pamiętać, że istnieją poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Czasem warto zwrócić się o pomoc nawet do szkolnego pedagoga, gdzie uzyska się wszelkie informacje, do kogo udać się z danym problemem. Można w ten sposób zapobiec ewentualnej tragedii.

SZ

Fot. Źródło: mswia.gov.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content