Fot. gov.pl

Co roku dzień 11 lutego poświęcany jest zwiększaniu świadomości na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego organizują wtedy wydarzenia promujące tę formę zgłaszania sytuacji nam zagrażających.

Jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku. Od tego momentu w państwach członkowskich ESNA rozpowszechniana jest idea jednolitego numeru alarmowego. Z roku na rok liczba zgłoszeń niezasadnych kierowanych na numer alarmowy 112 spada. Jest to efektem promocji oraz szeroko pojętej edukacji, prowadzonej m.in. przez operatorów numerów alarmowych wśród społeczeństwa. Jak mówi, Marcin Dobrowolski, operator numerów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach – Obsługujemy zgłoszenia z całego województwa śląskiego. W zeszłym roku było ich ponad 1,8 mln.:

– Numer alarmowy 112 jest to bezpłatny numer dostępny na terenie całej Unii Europejskiej. Numer został wprowadzony unijną dyrektywą i funkcjonuje w wielu krajach UE. W Polsce numer 112 jest obsługiwany przez operatorów numerów alarmowych. Dzwonimy pod ten numer kiedy zagrożone jest ludzkie zdrowie, życie, mienie lub środowisko.

Dzień numeru alarmowego 112 to także idealna okazja, by przypomnieć społeczeństwu kiedy dzwonić, jak zgłaszać i co robić w nagłych wypadkach. Więcej o tym mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

– Na numer alarmowy należy zadzwonić gdy: jesteśmy świadkami lub ofiarami przestępstwa, potrzebujemy pomocy medycznej lub ktoś inny jej potrzebuje, jesteśmy świadkami wypadku drogowego, jesteśmy świadkami pożaru lub innych sytuacji zagrażających życiu lub mieniu. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 trzeba podać dokładne miejsce, w którym potrzebna jest pomoc (miejscowość, ulicę, numer domu i mieszkania). Należy powiedzieć co się stało, odpowiadać na pytania operatora i wykonywać jego polecenia. Nie należy się rozłączać i najważniejsze, nie denerwować się, kiedy operator zadaje pytania, ponieważ od tego zawsze będzie zależała szybka i sprawnie przeprowadzona akcja.

Niestety, nadal znajomość zasad funkcjonowania numeru alarmowego 112 wśród Polaków nie jest zadowalająca na tyle, by operatorzy numerów alarmowych mogli zakończyć swoje działania edukacyjne.

KP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content