Dokładnie 9 lutego w kalendarzu świąt nietypowych przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. We Włoszech świętowany jest 17 stycznia w dniu św. Antoniego, uznawanego za patrona pizzy.

Wybraliśmy się do jednej z restauracji w Częstochowie, by dowiedzieć się czegoś o prawdziwej włoskiej pizzy. W Domu Pizzy i Wina za pizzę odpowiada m.in. kucharz Paweł:

Naszą pizzę tworzymy z naszych włoskich produktów, jest ona przygotowana przez nas na miejscu. Począwszy od mąki, którą sprowadzamy prosto z najlepszego młyna z Włoch. Później trafiają na nie produkty też typowo włoskie takie jak salami, boczek czy szynka parmeńska. Za nim panowie ją rozkręcą, nałożą na nią składniki, następnie trafia do naszego pieca i tam spędza około trzech minut.

Zajrzeliśmy także do miejsca, serwującego wyłącznie włoskie dania. Szef kuchni restauracji Clusu Giorgio Roberto Benzoni zdradził przepis na ciasto do pizzy Focaccia:

– Nasza restauracja proponuje inny typ pizzy. Ciasto jest bardzo specjalne, gdyż rośnie przez 36 godzin z drożdżami macierzystymi. Do przygotowania ciasta bierzemy dwa różne typy mąki. Typ jeden pełnoziarniste i kasza manna. Po wyrośnięciu ciasto jest pieczone w wysokiej temperaturze kilka minut, później dodawane są składniki takie jak świeża burrata, rukola. 

Pizza to danie, które bardzo dobrze przyjęło się w Polsce. Mieszkańców naszego miasta zapytaliśmy, jaka pizza według nich jest najlepsza oraz czy preferują własny wypiek, czy może jednak z pizzerii. Zdania są podzielone, choć z przewagą na wyrób domowy.

Istnieje około 50 rodzajów pizzy, w rzeczywistości jednak potrawa doczekała się setek różnych wersji. Wszystko oczywiście jest zależne od kraju, składników oraz pomysłu osoby, która ma ją przygotować.

KKO

Skip to content