Międzynarodowy Dzień Pomocy Osobom Potrzebującym

W czwartek 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Osobom Potrzebującym. W tym dniu organizowane i inicjowane są na całym świecie wydarzenia zachęcające do pomagania sobie nawzajem. Wojna w Ukrainie lub tragiczne trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii pokazują, że potrafimy się w pomaganiu jednoczyć. Jest to święto, które nie tylko powinno przypominać ludziom o tym, że należy pomagać, ale też, że nie powinniśmy bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie.

Nikt z nas nie wie kiedy znajdzie się w sytuacji, w której sam będzie musiał prosić o pomoc. Duża część ludzi wstydzi się przyznać, że ma problemy, z którymi sobie nie radzi. Całe szczęście funkcjonują organizacje charytatywne, niosce pomoc wszędzie tam, gdzie jej potrzeba. W samej tylko Częstochowie funkcjonuje wiele takich stowarzyszeń. Jednym z najstarszych i największych jest Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Więcej o obecnie trwających inicjatywach mówi Paulina Gradek: – Każdego dnia prowadzimy pomoc dla osób potrzebujących: dla bezdomnych, dla samotnych matek prowadząc Dom Samotnej Matki, dla seniorów oraz ostatnimi czasy dla uchodźców z Ukrainy. Oczywiście nadal prowadzimy zbiórki żywności, nie tylko dla osób zagranicą, ale i tutaj, w Polsce, w Częstochowie.

Caritas nie jest jednak jedyną organizacją, do której osoby potrzebujące pomocy mogą się zgłosić. Inną, bardziej wyspecjalizowaną organizacją jest Katolickie Stowarzyszenie Betel, o którym więcej opowiada prezes Andrzej Kalinowski: – Od 33 lat działamy na, że tak powiem, na poletku osób z niepełnosprawnościami. Pomagamy im zintegrować się ponownie ze społeczeństwem, prowadzimy dla nich warsztaty, spotkania, ćwiczenia. Takie inicjatywy podejmujemy nie tylko dla naszych podopiecznych, ale i rodziny lub przyjaciół tychże osób. 

Ważne jest także obserwowanie naszego otoczenia. Widząc osobę zagubioną, bezdomną warto wskazać jej miejsce, gdzie powinna szukać pomocy. Zdaniem Olgi Dragiel, rzeczniczki MOPS-u, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej może być jedną z takich placówek: – MOPS realizuje bardzo wiele projektów na rzecz pomocy, m.in. dla ofiar przemocy domowej. W ramach naszej pomocy udzielamy nie tylko wsparcia finansowego, ale i pomagamy znaleźć pracę. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami, ponieważ nasza instytucja istnieje właśnie po to – mamy wam, mieszkańcy Częstochowy, pomagać!

Pozostając nadal w temacie pomocy doraźnej, warto się także zastanowić nad naszymi obowiązkami wobec innych. Czy widząc osobę poszkodowaną mamy obowiązek, nie tylko moralny, ale i prawny jej pomóc? Na to pytanie odpowiada oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś: – Obowiązek prawy pomocy drugiej osobie, istnieje tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. W innych przypadkach mamy obowiązek przede wszystkim moralny w niesieniu takiego wsparcia. Oczywiście, jeśli widzimy osobę poszkodowaną, a jednocześnie obawiamy się o siebie, zgłośmy to do odpowiednich służb.

Jednak by móc nieść pomoc osobom potrzebującym, w kraju lub zagranicą, potrzebne są odpowiednie środki. Tych jednak nigdy nie wystarcza dla wszystkich, dodatkowo coraz większy problem stanowią wolontariusze, a dokładniej ich systematycznie spadająca liczba. Dlatego przedstawiciele częstochowskich organizacji apelują do mieszkańców – pomóżcie nam pomagać innym.

Okazywane dobro zawsze wraca, dlatego tak ważna jest troska o innych. Nie ignorujmy osób potrzebujących pomocy, ponieważ nie wiemy, czy kiedyś my nie będziemy jej potrzebować.

Skip to content