„Poufna rozmowa bez słów; przejmująca z dreszczem aktywność przy stanie pełnej bezwładności, triumf i klęska (…) to wszystko na 64 polach” – tak o szachach mówił angielski historyk John Holland Rose. Gra, która uczy strategicznego myślenia, planowania i kreatywności znana jest na świecie już od VI w. Od wielu lat stanowi jedną z popularniejszych edukacyjnych form aktywności, zalecaną zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto o tym przypomnieć szczególnie 20 lipca, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów.

O to, czy potrafią grać w szachy, a także jakie korzyści według nich wynikają z takiej aktywności, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy:

– Nie mam pojęcia o szachach. Nigdy nie grałem i nie mam pojęcia o zasadach. Wiem tylko, że jest to gra, gdzie naprawdę trzeba myśleć.
– Grając w szachy można się wiele nauczyć np. logicznego myślenia, czy przewidywania ruchów przeciwnika.
– W wolnym czasie chętnie gram.

Jak się okazuje, wśród mieszkańców Częstochowy są i tacy, którzy w szachy nie potrafią grać. Nie oznacza to jednak, że walorów szachowych nie doceniają. Jeden z najwybitniejszych szachistów świata, Amerykanin Paul Morphy powiedział kiedyś, że: „Gra w szachy zawsze była i będzie przyjemną rozrywką dla człowieka, bez względu na jego wiek. (…) Jest ona królową wszystkich gier. (…) Szachy są grą filozofów”. Jak dodaje prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hetman” w Częstochowie, Elżbieta Pyrkosz – korzystne właściwości grania w szachy potwierdzają badania naukowe:

– Szachy to gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Przede wszystkim wpływa na rozwój intelektualny młodych ludzi. Uczy logicznego myślenia, strategii i pobudza wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują osobowość, uczą odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także waleczności.

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej, która powstała w Paryżu 20 lipca 1924 roku. Z inicjatywy UNESCO święto obchodzone jest w 178 krajach świata.

ABK/KG

Skip to content