Międzynarodowy Tydzień Bliskości w Częstochowie

Międzynarodowy Tydzień Bliskości rozpoczął się dziś w Częstochowie. Jest to inicjatywa dla rodziców niemowląt oraz wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnym rodzicielstwie, mówi organizator Anna Pożarlik:
– Chciałabym, aby Tydzień Bliskości przede wszystkim promował wśród rodziców i przyszłych rodziców bezpieczne noszenie dzieci w chustach, czy w nosidłach. Chciałabym również zaznaczyć, że tematy bliskościowe są naprawdę różne. Można zacząć już w ciąży stać się rodzicem przez świadomy poród. Możemy też nauczyć się jak samemu załagodzić bóle porodowe. Po pojawieniu się dziecka już wiemy, że mamy specjalistów od noszenia dzieci w chustach. Tu nie chodzi tylko o zasady jak zawiązać chustę, ale też o zadbanie o harmonijny rozwój.
Pierwszymi zajęciami dla zainteresowanych były warsztaty z chustą kółkową. Noszenie dziecka w chuście jest dla rodzica wygodne, a niemowlakowi zaspokaja potrzebę bliskości:
– Dziecko kiedy ma 2 latka i umie już chodzić ma główną potrzebę poznawania świata na własnych nogach. Wcześniej jego główną potrzebą jest bycie blisko rodziców. Noszenie dziecka jest więc odpowiadaniem na tą potrzebę, którą każdy z nas miał kiedy był dzieckiem. Niektóre dzieci mają tą potrzebę większą i wtedy pomocą dla mamy jest chusta – dzięki niej ma ona wolne ręce.
W ramach Tygodnia Bliskości organizowane są m. in. warsztaty z różnymi nosidełkami dla dzieci, wykładami na tematy dotyczące młodych rodziców i przygotowujących się do tej roli. Inicjatywa zakończy się w piątek 6 października. Na wszystkie wydarzenia w tygodniu bliskości obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie Międzynarodowy Dzień Bliskości w Częstochowie na portalu społecznościowym Facebook.

KN

Skip to content