Miejska Biblioteka zaprasza na Warsztaty Historii Mówionej

Wokół nas żyje jeszcze wielu naocznych świadków wydarzeń, o których dowiadujemy się z historii najnowszej. I choć świadków historii z czasem ubywa, to ich świadectwa potrafią inspirować nawet wiele lat po ich odejściu. Pod warunkiem, że wspomnienia te zostaną utrwalone.

Biblioteka Publiczna przygotowała warsztaty właśnie z myślą o archiwizacji wspomnień świadków historii. Podczas nich będzie można nauczyć się tworzenia reportaży historycznych. Sylwia Góra z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Częstochowie wyjaśnia, że inspiracji wcale nie trzeba szukać wśród weteranów wojennych. Ciekawe historie przytrafiają się też zwykłym ludziom:

Historia mówiona towarzyszy nam bardzo często na co dzień, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą najbliższą przestrzeń, czyli rodziców, dziadków, pradziadków. Być może mają jakąś swoja prywatną historię, ważną dla siebie. To poszukiwanie rodzinnych opowieści w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze i młode pokolenie właśnie w tym kierunku się zwraca.

Sylwia Góra, fot.: Radio Fiat

Historia otacza nas wszędzie wokoło. Naukowcy skupiają się przeważnie na doniosłych wydarzeniach, wojnach, polityce i kryzysach gospodarczych. Jednak zwykłe wspomnienia o obchodzeniu świąt, o historii częstochowskich klubów sportowych, o uciekaniu wagarowiczów przed Milicją Obywatelską czy pełne radości opowieści o minionych wydarzeniach kulturalnych lub pracy w wolontariacie mogą być równie ciekawe. Dlatego warto się dowiedzieć, jak takie wspomnienia utrwalać:

Jest to taki cykl spotkań, który ma nauczyć naszych uczestników jak słuchać, nagrywać takie rozmowy i przede wszystkim chodzi o to, żeby posiąść pewien warsztat zadawania pytań. Nasi prowadzący mają taki warsztat i chętnie się nim podzielą. Trochę będą to też zajęcia reportersko-dziennikarsko-pisarskie.

Pierwsze spotkanie w ramach Warsztatów Historii Mówionej odbędzie się w Filii nr 9 już w piątek 8 kwietnia o godz. 17:00. Do udziału w warsztatach konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie pod adresem mailowym filia9@biblioteka.czest.pl. Warsztaty są przewidziane dla osób powyżej 16 roku życia. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Skip to content