Mieszkańcy Częstochowy: estetyka USC wciąż do poprawy

Wygląd Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha w Częstochowie nadal budzi kontrowersje. Choć niedawno część budynku została odnowiona, w niektórych miejscach nie trudno o widok obskurnych barierek, czy dziurawego chodnika.

Urząd Stanu Cywilnego to miejsce realizacji wielu ważnych zadań. To tutaj dokonuje się rejestracji urodzeń, czy małżeństw, wydaje się akty zgonu, realizuje wiele istotnych spraw dotyczących mieszkańców gminy. Urzędnicy obsługują codziennie dziesiątki interesantów, którzy choć na świadczenie usług nie narzekają, co do estetyki budynku nadal mają wątpliwości. Do tego wciąż powraca temat zbyt wysokich traw. Częstochowianie zwracają uwagę na chwasty, nadmiar śmieci i na dziury w chodniku:

– Cóż można powiedzieć… Ponoć pracy nie ma, a nikt nie garnie się do uporządkowania okolicy. Powinni trochę inaczej do sprawy podchodzić. Częściej porządkować ten teren.

Należy przypomnieć, że teren przy Urzędzie Stanu Cywilnego został niedawno odnowiony. Oprócz nowej nawierzchni przy miejscach parkingowych miasto zleciło też oczyszczenie i odmalowanie 24 słupów na elewacji budynku. Renowację miała również przejść instalacja odgromowa. Choć wiele zostało zrobione, niektóre miejsca nadal „straszą”. Jak tłumaczy Marcin Breczko z biura prasowego urzędu miasta, póki co kolejne prace przy Urzędzie Stanu Cywilnego nie są planowane:

– Miasto zdaje sobie sprawę z tego, że budynek USC oraz otaczający go teren wymagają jeszcze nakładów. W trosce o ten obiekt najlepiej chyba świadczą remonty, które w ostatnich miesiącach udało się tam przeprowadzić. Na tę chwilę wszystkie zaplanowane tegoroczne remonty w obrębie tego obiektu są zakończone. O następnych będzie można mówić po uchwaleniu budżetu miasta na kolejny rok. Zapotrzebowanie na środki z myślą o remontach USC zostało do przyszłorocznego budżetu zgłoszone. O tym, czy na kolejne inwestycje w USC znajdą się pieniądze będziemy mogli informować, gdy przyszłoroczny budżet będzie już przez Radę Miasta uchwalony. Oczywiście w USC prowadzone są doraźne naprawy związane z bieżącym użytkowaniem tego budynku. Wszelkie planowe inwestycje najpierw muszą być jednak ujęte w budżecie miejskim, a ten jak wiadomo jest ograniczony. Wszelkie remonty wysłużonego i wymagającego nakładów obiektu muszą być więc rozłożone na lata.

Urząd Stanu Cywilnego zaprojektował Włodzimierz Ściegienny – autor koncepcji Miejskiej Galerii Sztuki, pierwszego pawilonu Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie, czy fontanny „Pani Kowalska” na skwerze Solidarności. W latach 1979–1980 częstochowski Urząd stanowił jeden z oryginalniejszych obiektów, które powstały po II wojnie światowej.

ABK

Skip to content