Mieszkańcy powiatu częstochowskiego sprowadzają coraz więcej aut z zagranicy

trasa-dk-1-720x515

W 2014 roku w okresie od 1.01 do 31.08 w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie zarejestrowano niemal 7600 aut osobowych, z czego co dziesiąty pochodził z importu (ponad 750 pojazdów). W analogicznym okresie roku bieżącego ta liczba wzrosła do niemal 1000 pojazdów sprowadzonych z zagranicy i zarejestrowanych w starostwie, przy czym ogólna liczba samochodów zarejestrowanych praktycznie nie uległa zmianie i również wyniosła ok. 7600 aut. Oznacza to wzrost rejestracji pojazdów z importu aż o 1/3 w przedmiotowym okresie.

Te statystyki wskazują, że mieszkańcy naszego powiatu darzą coraz większą estymą pojazdy zza-, głównie zachodniej, granicy, a właściwie ich właścicieli, ufając w ich dbałość o posiadane pojazdy. Większość sprowadzonych z zagranicy samochodów stanowią ok. 10-letnie, popularne niemieckie diesle. – Co ciekawe po zmianie przepisów dopuszczających w Polsce rejestrację pojazdów kategorii M1 o rodzaju samochód osobowy z kierownica umieszczoną po prawej stronie, czyli tzw. „anglików”, wprowadzonej dnia 15 sierpnia 2015 r., zarejestrowano w tutejszym Urzędzie jedynie kilka tego typu pojazdów, pomimo wcześniejszych licznych zapytań petentów o taką możliwość – mówi Magdalena Barańska-Bawor z Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Istotny wpływ na wzrost importu aut z zagranicy mogło mieć zapowiadane od 1 lipca 2015 r. zniesienie tzw. „opłaty recyklingowej”. Wielu właścicieli aut z importu zwlekało z rejestracją licząc na jej uniknięcie, a to nie mały wydatek, który wynosi 500 zł. Teoretycznie tę opłatę powinna wnieść osoba sprowadzająca samochód. Często ten obowiązek powinni wziąć na siebie popularni „handlarze”, jednak w większości przypadków nie robili tego, a jej koszt spadał na kupującego upragniony pojazd. – Projekt o zniesieniu opłaty recyklingowej z dniem 1 lipca 2015 r. spowodował znaczny wzrost w tym okresie rejestracji pojazdów sprowadzonych, petenci czekali na jej zniesienie. Jednak nie doszło do zniesienia opłata w tym okresie. Ostateczna decyzja o jej likwidacji to termin 1 stycznia 2016 r., z tym, że dotyczy to tylko pojazdów sprowadzonych po tej dacie – wyjaśnia Magdalena Barańska-Bawor.

PB

Skip to content