Mija 112 lat od Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie

W 1909 roku w Częstochowie odbyła się Wystawa Przemysłu i Rolnictwa. Było to jedno z pierwszych i największych tego typu wydarzeń, zarówno w przedwojennej Częstochowie, jak i w ówczesnej Polsce.

W ciągu kilku miesięcy zaprezentowało się blisko 660 wystawców z całej Polski. Targi zainicjowano 5 sierpnia, co jest dobrą okazją do tego, by w rocznicę tego ważnego wydarzenia przybliżyć ten historyczny temat.

– Wtedy bardzo szybko zwiększała się liczba ludności. Dosyć szybko na terenie miasta powstawały fabryki. Od lat 70. XIX wieku powstało kilkadziesiąt różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Oprócz tego rozwijało się też drobne rzemiosło. Wszystko to powodowało, że mieszkańcy miasta zorganizowali wystawę na obszarze 21 ha, na terenie dzisiejszego Parku Staszica w rejonie zamkniętym ulicami Kopernika i Waszyngtona, aż do ul. Śląskiej. Wystawa trwała do 6 października 1909 roku – mówił Mariusz Grzyb z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego.

Początek XX wieku był okresem ekspansji przemysłowej. Wydobywanie i przetop rud żelaza, utworzenie linii kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz obecność rzeki Warta sprzyjały budowom hal fabrycznych na terenie Częstochowy. Jak grzyby po deszczu na lokalnym rynku pojawiały się dziesiątki fabryk i manufaktur, zatrudniających setki osób. Wiele z nich było cenionych nie tylko na rodzimym rynku.

– Jedno z pierwszych miejsc zdobyła częstochowska firma Franciszka Błachowicza, która pokazywała specjalny aparat do nawilżania taśmy celuloidowej, wykorzystywanej podczas projekcji filmów w kinach. Taśma ta potrafiła dosyć gwałtownie się zapalić i być przyczyną pożarów, także tych śmiertelnych. Było to dość ważne odkrycie w tamtych czasach. Firma ta dostała też srebrny medal za wynalezienie higienicznych talerzy do wag – dodał historyk.

Publiczność, która uczestniczyła w okresie wystawy, szacowana jest na ok. pół miliona. Pamiątką po wystawie są nieliczne pawilony ekspozycyjne, które zobaczyć można na terenie Parku im. Stanisława Staszica pod Jasną Górą. Najciekawiej wygląda wieża, w której mieści się obecnie Multicentrum „Zodiak”. Ta betonowa budowla, autorstwa Władysława Jabłońskiego, powstała dla Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, potężnego przedsiębiorstwa włókienniczego.

BNO

Skip to content