Od 1 stycznia 2020 roku wszelkie opłaty z tytułu PIT, CIT oraz VAT dokonujemy na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Taki rachunek będzie przypisany do podatnika na całe życie, niezależnie od miejsca zamieszkania czy lokalizacji siedziby firmy.
Rachunki zostały utworzone przez Ministerstwo Finansów dla wszystkich podatników, którzy posiadają numer pesel, albo NIP. O tym, jak wygenerować taki indywidualny rachunek bankowy.
– Taki mikrorachunek można wygenerować na stronie Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wpisują tam numer NIP, natomiast osoby nieprowadzące działalności – numer pesel. Ten rachunek jest indywidualny dla każdego podatnika i składa się z 26 cyfr – mówiła Anita Kaczmarek, kierownik I Działu Obsługi Bezpośredniej I Urzędu Skarbowego w Częstochowie.
W praktyce oznacza to, że końcówka przypisanego numeru konta będzie składać się z naszego numeru pesel lub NIP. Otrzymanie swojego indywidualnego rachunku (przynajmniej w teoretycznych założeniach) ma być ułatwieniem dla podatników.
– Jednym z konkretnych i decydujących względów powstania takiego systemu opłacania podatków jest zmniejszenie liczby pomyłek w ich opłacaniu. Ponadto dostajemy informacje o niezaleganiu w płaceniu podatków w trybie ekspresowym – wyjaśnia księgowy Andrzej Filipski.
Odnośnie osobistego rachunku podatkowego rodzi się jednak wiele pytań. Jednym z najczęstszych jest czy emeryci i renciści powinni sobie taki rachunek wygenerować.
– Z punktu widzenia płacenia podatku, jeśli emeryt lub rencista będzie się rozliczał i będzie musiał zapłacić podatek, jest zobligowany do wygenerowania takiego mikrorachunku. Jeśli podatku nie płaci, teoretycznie takiego rachunku mieć nie musi. Warto go jednak posiadać, bo cała procedura jest bardzo łatwa i trwa bardzo krótko – dodał księgowy.
Poprzez mikrorachunki możemy jedynie opłacać należne podatki. Wszelkie zwroty przysługujące w ramach rozliczeń będą kierowane na nasze konta bankowe lub adresy korespondencyjne, w zależności od formy, jaką obraliśmy sobie w naszym Urzędzie Skarbowym.
BNO
Fot.: shutterstock.com