Minister Elżbieta Rafalska: Myszków potrzebuje programów senioralnych

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w towarzystwie wiceministra resortu Stanisława Szweda odwiedzili Myszków. Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w czwartek 25 października w Miejskim Domu Kultury podkreślali znaczenie współpracy samorządu z rządem – ten oferuje bowiem szereg programów przeznaczonych dla seniorów.

Minister Rafalska mówiła m.in. o konieczności wybudowania Domu Seniora w Myszkowie przy wsparciu środków państwowych, zorganizowanie spotkań dla seniorów w poszczególnych dzielnicach, a także przystąpieniu do kampanii Polska Przyjazna Osobom Starszym.

Myślę, że samorząd może z tych propozycji skorzystać, ale musi aplikować i musi znać potrzebę swoich mieszkańców. Musi wiedzieć, czy rzeczywiście w danej gminie – Myszkowie, czy każdej innej miejscowości w Polsce są takie zdiagnozowanie potrzeby. A ja mogę powiedzieć, że są, bo starzejemy się po prostu wszędzie – mówi Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśla Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Myszkowa w drugiej turze wyborów, około 20% mieszkańców Myszkowa to osoby w wieku senioralnym.

Nie może być tak, żeby miasto wielkości Myszkowa nie uczestniczyło w programach rządowych, które zabezpieczają środki na takie ważne inwestycje. Na to wszystko są pieniądze rządowe i my z tych programów będziemy korzystać. Jestem przekonana, że w urzędu miasta powinien być dedykowany pracownik do kontaktów z seniorami – mówi Urszula Bauer.

Urszula Bauer w swoim programie przewidziała również działania m.in. dotyczące rządowego programu “Czyste Powietrze”, reorganizacji urzędu, aby był on bardziej przyjazny dla mieszkańców, a także wsparcie młodych przedsiębiorców, poprawa jakości dróg lokalnych oraz rozbudowa sieci wodociągów.

W spotkaniu uczestniczył również Mariusz Trepka, Poseł na Sejm RP z ziemi myszkowskiej.

PK