źródło fot. fb Ministerstwo Sprawiedliwości

– Nadszedł moment, w którym Polska powinna zgłosić weto do budżetu Unii Europejskiej – powiedział Zbigniew Ziobro w trakcie konferencji Ministerstwa Sprawiedliwości w poniedziałek 16 listopada. Przywódca Solidarnej Polski dodał, że będzie to skuteczne narzędzie zablokowania politycznego projektu zmierzającego do radykalnego ograniczenia suwerenności Polski.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że dziś odbędzie się spotkanie Komitetu stałych przedstawicieli państw Unii Europejskiej, a za kilka dni Rada Unii Europejskiej. Oświadczył, że sprawa powiązania budżetu Unii z praworządnością jest tylko pretekstem do ograniczenia suwerenności Polski.

Minister Ziobro wyraził przekonanie, że premier Mateusz Morawiecki zastosuje weto. Dodał, że w teoretycznej sytuacji, gdyby tak się nie stało, oznaczałoby to całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami, które z takich sytuacji wypływają.

Eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki powiedział na tej samej konferencji, że unijni politycy próbują obejść traktat europejski. Wyjaśnił, że jedyną unijną procedurą dotyczącą praworządności jest procedura związana z artykułem 7 traktatu europejskiego. Procedura ta toczy się wobec Polski od kilku lat, ale, jak powiedział Patryk Jaki, osoby oskarżające nasz kraj nie zdołały uzyskać wymaganej większości. Dodał, że artykuł ten nie mówi o praworządności, ale o zasadach finansowych, określających warunki uchwalania i wykonywania budżetu. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że w ten sposób są łamane fundamentalne zasady Unii Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/IAR

Skip to content