Ministerstwo zdrowia – obrady ws. drugiej fali koronawirusa

Fot. Ministerstwo Zdrowia

W ministerstwie zdrowia spotkali się członkowie zespołu, pracującego nad strategią działania w czasie drugiej fali epidemii koronawirusa.

Konsultanci krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii, anestezjologii i medycyny rodzinnej rozmawiali o decyzjach, które zapaść mogą jesienią, a dotyczyć będą możliwego połączenia się koronawirusa i grypy. Więcej na temat spotkania mówi rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

– Tutaj ma zostać wypracowana strategia na jesień, kiedy zapewne COVID-19 zderzy się z coroczną epidemią grypy, kiedy dziennie nawet 100 tys. osób odwiedza poradnie zdrowia. Bardzo ważne jest wypracowanie modelu testowania, oddzielenia pacjentów grypowych od wirusowych. Stąd też nasze spotkanie. Musimy przygotować służbę zdrowia i całe społeczeństwo.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska dodaje, że strategia dotycząca testów, obostrzeń, szczepień i profilaktyki szpitalnej ma być wypracowana do końca sierpnia.

– Będziemy w tym roku popularyzować szczepienia na grypę, szczególnie wśród osób starszych oraz pracowników służb medycznych. Być może wprowadzimy system bezpłatnych szczepień.

Wiceminister odniósł się także do jesiennych planów związanych z oświatą.

– Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja czy dzieci wrócą do szkół. W przypadku uczelni wyższych decyzja zapadnie przed rozpoczęciem roku akademickiego. Teraz trudno stwierdzić jak będzie.

Zespół, pracujący nad strategią działania w czasie drugiej fali COVID-19, zajmie się także analizą sytuacji epidemicznej w innych krajach oraz zaopiniuje ewentualną implementację rozwiązań, które niektóre państwa wprowadziły u siebie. Chodzi m.in. o ewentualne przywrócenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej.

ABK/IAR

Skip to content