Mirowska całkowicie przejezdna

Fot. Radio Fiat

Modernizacja Starego Rynku w Częstochowie powoli dobiega końca. Od 7 grudnia kierowcy mogą swobodnie poruszać się ul. Mirowską, gdzie ruch ograniczony był przez wiele miesięcy. W związku z zakończeniem remontu nawierzchni przywrócono też poszczególne kursy pojazdów komunikacji miejskiej.

Prace na Starym Rynku prowadzone są od dawna i jak większość inwestycji remontowych, powodują utrudnienia dla mieszkańców. Choć trwało to dość długo, jeden z etapów realizacji zadania został oddany do użytku publicznego. Ulicą Mirowską w końcu można przemieszczać się bez przeszkód. O szczegółach mówi Michał Konieczny, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji.

– Prace na Starym Rynku trwają zgodnie z ostatnio przyjętym harmonogramem. 7 grudnia został dopuszczony obustronny ruch na ul. Mirowskiej, która stanowi część całej inwestycji. Wrócił ruch zarówno autobusowy, jak i samochodowy. Równocześnie na rynku trwają prace montażu rzeźb Jerzego Kędziory oraz urządzeń na płycie głównej. Dostarczono też donice z roślinnością. W ubiegłym tygodniu zostały wykonane nasadzenia.

Nadal trwają jednak prace wewnątrz szklanego pawilonu. Ich zakończenie planowane jest w marcu przyszłego roku.

– Wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca marca m.in. z powodu opóźnień związanych z Covid-19. Zasygnalizowano nam, że braknie czasu na wykończenie wnętrz szklanego budynku oraz wszystkich potrzebnych tam instalacji. Inwestycje zewnętrzne powinny być ukończone w grudniu bieżącego roku.

Przypomnijmy, że cała inwestycja to koszt prawie 25 mln zł. Znaczna część sumy to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W związku z przywróceniem ruchu autobusy linii: 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28 i 31 będą kursowały w rejonie Starego Rynku i placu Daszyńskiego podstawowymi trasami.

Ponadto zostanie wznowiona obsługa przystanku Stary Rynek 03 przy ul. Mirowskiej. Korzystać z niego będą autobusy linii: 11, 13, 14, 17, 18, 20, 21, 26, 27, 28, 30, 31 i 37.

Autobusy linii nr 24 i 28 w kierunku Tysiąclecia, Północy i Parkitki będą ponownie korzystały z przystanku Stary Rynek przy ul. Warszawskiej, po czym pojadą ulicami Spadek i Nadrzeczną do Ronda Trzech Krzyży.

ABK