Mistrzostwa kleryków w tenisie stołowym

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie 13 listopada rozpoczęły się XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym, które będą trwać do czwartku, 14 listopada.

Będą to dwa dni pełne emocji, wrażeń i sportowego ducha walki. Mistrzostwa są elementem na stałe wpisanym w tradycję seminarium. Jak przyznaje metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który oficjalnie otworzył turniej – jest to nie tylko sportowa rywalizacja, ale coś głębszego:

– Kiedy św. Jan Paweł II święcił nasze seminarium w sierpniu 1991 roku, podkreślił charyzmat tego miejsca, że jest ono w cieniu domu Matki, czyli w cieniu Jasnej Góry. Myślę, że tradycja sportowa wpisuje się w takie pragnienie spotkania tutaj z Matką. Te wspólnoty seminaryjne czują się tu po prostu jak u siebie. Te mistrzostwa, które tutaj się odbywają są podkreśleniem, żeby łączyć to duchowe powołanie również z umiejętnościami sportowymi. Bo one są potem potrzebne jako swego rodzaju świadectwo i obecność wśród ludzi młodych, którzy mają też swoje zainteresowania sportowe. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy być tutaj gospodarzami i przyjmować takie wspólnoty.

W tegorocznym turnieju jest rekordowa frekwencja – rywalizuje ze sobą 63 kleryków. Za przygotowania odpowiedzialny jest m.in. kleryk Paweł Wilk, który potwierdza, że jest to nie małe przedsięwzięcie organizacyjne:

– Do tej pory sztab to były dwie, trzy osoby, a w tym roku sztab przygotowawczy to jest sześć głównych osób i przynajmniej trzy pomocnicze. Dlatego już widzimy po samej ilości tych osób, że tegoroczne wydarzenie zajęło nam sporo czasu i energii.

Jednym z organizatorów mistrzostw jest Janusz Haszcz, nauczyciel wychowania fizycznego w częstochowskim seminarium:

– Rywalizacja jest zawsze bardzo poważna. Gramy zgodnie z zasadami Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Muszę powiedzieć, że poziom jest oczywiście zróżnicowany, ale dosyć wysoki, walczą o puchary i medale, choć tak naprawdę te mistrzostwa są takimi mistrzostwami przyjaźni. Oni się tu spotykają, nawiązują kontakty, znajomości.

13 listopada rozgrywany jest turniej drużynowy, a 14 listopada klerycy zmierzą się w turnieju indywidualnym. Mistrzostwa zakończy Msza św. o godzinie 17.00, której będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Wręczy on również później zwycięzcom medale i puchary. Wydarzenie uświetni wieczorny koncert zespołu TGD o godzinie 19.30. Wstęp na koncert jest wolny.

AK