Młodzi o przyszłości miasta. Cykl debat na AJD

DSC_0775

Jakość życia w mieście, praca, bezpieczeństwo, wykształcenie. Jednym słowem przyszłość Częstochowy i jej mieszkańców. Nad tym dyskutowali młodzi mieszkańcy naszego miasta od marca do maja w cyklu pięciu debat. Ostatnia z nich, podsumowująca cykl, odbyła się dzisiaj (9.05) na Wydziale Pedagogicznym AJD w Częstochowie.

Debaty zostały przeprowadzone z inicjatywy studentów. Po dzisiejszym podsumowanie istnieje wielkie prawdopodobieństwo powtórzenia takich spotkań. – Mówiliśmy o tym, że chcielibyśmy dalej działać i stwarzać takie nowe inicjatywy. Pojawiło się wiele szkół ponadgimnazjalnych, zresztą licealiści towarzyszyli nam też na  poprzednich czterech debatach. Pojawiali się oczywiście na każdej debacie goście z Urzędu Miasta oraz dydaktycy z AJD i my, studenci – mówi Joanna Kwaśniewska, studentka III roku administracji w Akademii im. Jana Długosza.

W trakcie debat studenci przedstawiali również swoje referaty. Prawdopodobnie najbardziej burzliwe dyskusje pojawiały się przy tematach bezrobocia i kultury. Może być to wynikiem osobistego zaangażowanie uczestników debat w te problemy. Cały projekt przeprowadzenia debat pojawił się właśnie po to, aby młodzi ludzie mogli porozmawiać o problemach, które ich bezpośrednio dotyczą, i o rzeczywistości, którą już teraz mogą zmieniać.

Debaty odbywały się pod hasłem: „Aktywny udział młodzieży w planowaniu rozwoju gminy”. I dotykała edukacji, II – bezrobocia wśród młodych ludzi i rozwoju gospodarczego, III – miejskiej przestrzeni publicznej, natomiast IV podejmowała kwestię zaangażowanie młodzieży w życie kulturalne miasta.

Krzysztof Rygalik / foto. Marek Makowski

Skip to content