Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej już po raz siódmy zorganizował zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół podstawowych w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

W ramach tegorocznej edycji najmłodsi przyglądali się łazikowi marsjańskiemu, mogli polatać dronem, a także dowiedzieć się, jak działa drukarka 3D. Całość zwieńczył piknik dla najmłodszych, który odbył się we wtorek 21 czerwca na terenie Politechniki. Więcej o wydarzeniu mówi dr inż. Milena Trzaskalska z Politechniki Częstochowskiej:

– Pikniki w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy są to pikniki na zakończenie danej edycji. I w tym roku kiedy mamy siódmą edycję, również na zakończenie na podsumowanie tych wszystkich działań i pokazanie dzieciakom, że tak naprawdę nauka to jest też zabawa i żeby uczcić to że byli tutaj przez cały semestr z nami i przychodzili do nas na zajęcia w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. I tak naprawdę w zależności od tego o jakiej grupie wiekowej mówimy to tak są dostosowane te zajęcia i tak są prowadzone. Grupy są dzielone wiekowo to jest od 6 do 9 lat – odkrywcy, 10-12 – poszukiwacze, 13-16 – młodzi naukowcy. Każda grupa znajdzie coś dla siebie.

Jak podkreśla Przemysław Postawa, kierownik Katedry Technologii i Automatyzacji, zajęcia, w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy są znakomitą promocją Politechniki Częstochowskiej:

– Mamy zawsze taką nadzieję, że będą oni opowiadać swoim rodzicom, kolegom i koleżankom, którzy akurat nie wzięli udziału w takiej inicjatywie. Ale przede wszystkim najważniejszą rzeczą jest dla nas to żeby tą młodzież odciągnąć od pozostałych innych aktywności, które tak naprawdę nic dobrego na przyszłość im nie dadzą. Chodzi o to aby ich zainteresować, bo nie zawsze rodzice mają czas, nie zawsze rodzice mają środki aby posłać dzieci na dodatkowe zajęcia. A tutaj zostały zainwestowane pieniądze w to żeby właśnie tego typu zajęcia i z jednej strony interesujące, ale z drugiej strony pokazujące możliwości w ogóle w jakim kierunku można się rozwijać, żeby zorganizować.

Podczas podsumowania Uniwersytetu w auli Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, najmłodsi studenci odebrali dyplomy za aktywny udział w zajęciach dodatkowych.

KKO

Galeria: Piknik Młodego Odkrywcy – Politechnika Częstochowska/ fot. Radio Fiat

Skip to content