Uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie na 16. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków „IWIS” stanęli na podium z trzema medalami: złotem, srebrem i brązem.

To nie pierwszy raz, kiedy szkołą brała udział w Wystawie Wynalazków. Ostatnia z wystaw sprawiła zajęcie wszystkich miejsc na podium. – Duma jest ogromna z uczniów – podkreśla Przemysław Błaszczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technicznych Zakładach Naukowych, a jednocześnie opiekun prac nagrodzonych uczniów:

– Przede wszystkim z uczniów, że mamy takich uczniów, którzy chcą coś robić, którzy nie patrzą tylko na to co się dzieje na lekcji. Interesują się więcej niż ich rówieśnicy i mają swoje zainteresowania.

– To są uczniowie ambitni. Ich zakres wiedzy na pewno przewyższa wiedzę wielu uczniów w szkole – mówi Katarzyna Błaszczyk, opiekun prac uczniów i nauczyciel informatyki w TZN-ie:

– Mi się wydaje, że to widać od samego początku, tylko kwestia tego kiedy się to odkryje w szkole. Czasami jest tak, że uczeń ma dużą wiedzę, ale nie ujawnia tego. Ja pytam się na lekcji czy ktoś robi coś więcej, czy ktoś chce coś pokazać z grafiki, z fotografii, czy z aplikacji. Kiedy przedstawią to na lekcji to oceniamy to czy jest to na poziomie, jak się uczniowi wydaje. To jest ocena subiektywna, my jesteśmy wstanie stwierdzić, że umiesz programować, znasz się na tym i warto.

Skąd wziął się pomysł na projekt „Democratia”, który zdobył drugie miejsce i srebrny medal, tłumaczy Hubert Kozak:

– Nasz pomysł na nasz pomysł wziął się z tego, że zaczęliśmy się interesować polityką szeroko pojętą. Oraz zauważyliśmy taki problem z demokracją, a raczej ze świadomością demokratyczną w Polsce. I wpadliśmy na pomysł, aby przewinienia lub osiągnięcia danego polityka zgromadzić w jednym miejscu i aby do tego był łatwy dostęp i każdy wyborca mógłby prześwietlić każdego kandydata i wybrać odpowiedniego przedstawiciela dla siebie.

To nie pierwszy i na pewno nie ostatni projekt, który powstanie dzięki uczniom – wyjaśnia Dominik Orlikowski:

– Zdecydowanie już planujemy projekty na konkursy w przyszłym roku, ale to nie są projekty typowo pod konkurs. Ale mogę powiedzieć, że w naszej szkole był organizowany kiermasz podręczników i stwierdziliśmy, że fajnie byłoby napisać do tego przyjemną aplikację mobilną, która mogłaby w tym procesie jakoś pomóc.

Na czym polega projekt, który wygrał Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków tłumaczy Piotr Orzechowski:

– Przygotowanie całego projektu zajęło nam około rok z koncepcją i wszystkim. Projekt polega na tym, że chcieliśmy stworzyć taki projekt, który usprawniłby pracę w grupach. Docelowo były to w grupach szkolnych. Ale podczas tworzenia projektu stwierdziliśmy, że nasz projekt nada się w większej ilości miejsc.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Podczas tegorocznej wystawy online swoje prace prezentowali wynalazcy z ponad 25 państw m.in. Polski, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Korei czy Tajwanu. Osiągnięcia demonstrowały zarówno instytuty badawcze, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa, jak i indywidualni wynalazcy.

Skip to content