W piątek, 17 maja odbyła się zabawa edukacyjno – historyczna pod nazwą „Zdobywamy Złotą Górę w ramach 80-tej rocznicy bitwy o Monte Cassino”. Inicjatywa nawiązuje do projektu edukacyjnego pt. „Częstochowianie na frontach II wojny światowej 1944”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. Zaś organizatorem zabawy był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowie we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Jolanta Domalewska-Krocz, Dyrektor ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowie przybliża szczegóły wydarzenia:
– Dzisiaj w ramach miejskiego projektu Częstochowianie na frontach II wojny światowej 1944, do którego zostaliśmy zaproszeni, organizujemy zabawę edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Jest to zabawa, która ma na celu przekazanie dzieciom i młodzieży w przystępny sposób ważnej wiedzy historycznej, wiedzy z zakresu bitwy o Monte Cassino. i chcemy upamiętnić w ten sposób bohaterski wyczyn taką właśnie zabawą. Tak jak 80 lat temu nasi żołnierze wykazali się wytrwałością, odwagą, ale też niezwykłą kondycją fizyczną, tak dzisiaj dzieci również będą musiały wykazać się tymi cechami, tymi umiejętnościami, aby zdobyć tą górę.

Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Rafał Piotrowski zaznaczył cel inicjatywy podkreślając, że pamięć o bohaterach jest bardzo ważna
– Cel jest taki, żeby nie tylko uczniowie szkół masowych mogli mówić i uczcić rocznicę 80. Monte Cassino, ale żeby tak naprawdę dzisiaj, w przeddzień 80. rocznicy, wydarzenie to było czczone przez społeczeństwo częstochowskie. Tutaj mamy właśnie szkoły specjalne, ośrodki szkolno-wychowawcze, a o 17 przed grobem nieznanego żołnierza będą klasy mundurowe, czyli tak naprawdę Częstochowa pamięta, chociażby dlatego, że z Częstochowy pochodziło i w Częstochowie mieszkało po wojnie wielu ludzi, którzy właśnie o tę Monte Cassino walczyli.

Zabawa ma charakter edukacyjno – terapeutyczny i polega na wykonaniu zadań umieszczonych na stacjach zadaniowych, o czym wspomina, Dyrektor Domalewska-Krocz:
– Dzieci będą miały do zadania rozwiązanie zagadek historycznych związanych z bitwą o Monte Cassino metodą stacji zadaniowych. W kierunku Złotej Góry po drodze jest przygotowanych dziewięć stacji, które będą polegały między innymi na odnalezieniu symbolu odznaki niedźwiedzia Wojtka, który brał udział w bitwie o Monte Cassino i wiele innych zadań z zakresu historii.

Zabawa skierowana była do uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy uczęszczają do szkół integracyjnych, specjalnych, terapeutycznych oraz placówek specjalnych znajdujących się na terenie miasta Częstochowy.

Młodzi zdobywcy szczytów Częstochowie

Skip to content