Młodzież przywraca pamięć Żołnierzom Niezłomnym

zolnierz-polski-kr

Przez pół wieku zrobiono wiele, by żołnierze niepodległościowego podziemia ulegli zapomnieniu. To się nie udało. Pamiętały o nich rodziny i towarzysze, którzy przeżyli. „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” to tytuł konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego, którego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w częstochowskim Ratuszu 29 lutego.

Przedsięwzięciu przyświeca bardzo istotna idea. Przywraca pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. – Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Młodzież szuka bohaterów i szuka wzorców. Te piękne biografie Żołnierzy Niezłomnych mogą być inspiracją właśnie dla młodych ludzi – mówi pomysłodawczyni konkursu, europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Na konkurs wpłynęło łącznie 205 prac, wśród nich 110 ze szkół ponadgimnazjalnych. Co czwarta praca pochodzi z Podbeskidzia, ale niewątpliwie wszystkie prace, prezentacje oraz filmy, są wyjątkowe. – Uczniowie docierali do rodzin Żołnierzy Niezłomnych. Odnajdywali ich mogiły, ich miejsca spoczynku. Odkrywali prawdę o ich życiu i zapisywali ją – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w poniedziałek 29 lutego o godz. 10.00 w częstochowskim Ratuszu. W tym czasie odbędzie się konferencja historyczna „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” pod patronatem narodowym Prezydent RP Andrzeja Dudy. Wykład na temat Żołnierzy Wyklętych wygłosi historyk Rafał Michalski, odbędzie się także projekcja filmu „Kapitan”, nakręconego przez uczniów z VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, ponadto program artystyczny przygotowuje młodzież z ZST w Częstochowie.

Laureaci konkursu wyjadą w czerwcu do Belgii, gdzie zwiedzą m.in. Gandawę, Brugię i Brukselę, wraz z Parlamentem Europejskim.

Krzysztof Rygalik

Skip to content