Mniej cudzoziemców w statystykach ZUS

Fot. ZUS

W ciągu dwóch miesięcy liczba cudzoziemców, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, zmniejszyła się o blisko 48 tys. w skali kraju. Porównując dane z lutego oraz kwietnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w województwie śląskim spadek liczby obcokrajowców o prawie 4 900 osób.

W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców jest ponad 600 tys. Obecnie na Śląsku przebywa ich ponad 55 tys. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Więcej na ten temat, mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

– W częstochowskim oddziale ZUS w kwietniu było mniej o 574 zgłoszonych obcokrajowców niż w lutym br. Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72% ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące. Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie.

W województwie śląskim do 30 kwietnia zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 55 tys. osób z zagranicznym paszportem. Jak dodaje Beata Kopczyńska, w naszym regionie pracują mieszkańcy z wielu zakątków świata.

– W bielskim oddziale mamy 3 Argentyńczyków, w sosnowieckim zgłoszonych jest ok. 150 Chińczyków, w rybnickim 4 Estończyków, w chorzowskim 3 Wenezuelczyków, a w Zabrzu zgłoszonych jest czterech mieszkańców Kamerunu. Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Chorzowie – 10985 osób oraz w Oddziale ZUS w Częstochowie – 10 704 cudzoziemców.

Cudzoziemcy zatrudnieni są na umowy o pracę i zlecenie. Otwierają także własne biznesy, tworząc dodatkowe miejsca pracy. W całym kraju firmy prowadzi blisko 20 tys. obcokrajowców. Najwięcej przedsiębiorstw w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy, a następnie Niemiec i Włoch.

ABK