Fot. Radio Fiat

Spadła liczba łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 w województwie śląskim. W pierwszym tygodniu grudnia przygotowanych było ponad 4000 takich miejsc. Obecnie jest ich niespełna 3230. Zmniejszyła się także liczba zajętych łóżek – z 1953 do 1432.

Według informacji służb wojewody śląskiego, w związku z ogólnym spadkiem liczby zachorowań nie ma planów zwiększania liczby łóżek, a wręcz odwrotnie – jest możliwe „odmrożenie” części z nich.

– Zgodnie z założeniami, które Wojewoda Śląski przedstawił Ministrowi Zdrowia, celowo zamierzamy odmrozić ok. 2000 łóżek w szpitalach na terenie województwa śląskiego. Obecnie udało się przywrócić do normalnego funkcjonowania ok. 1800 łóżek. Bardzo starannie i wnikliwie obserwujemy obłożenie tych łózek w danych placówkach. Ostatnie tendencje wskazują, że zakażonych osób w województwie śląskim jest obecnie mniej, niż w grudniu. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale – informowała Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W województwie śląskim znajdują się trzy szpitale tymczasowe, przy czym funkcjonuje tylko jeden, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – dodaje Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

– Niestety zauważamy, że nie jest mniej tych pacjentów. Jeśli chodzi o liczbę osób hospitalizowanych w katowickim szpitalu tymczasowym, jest ona na stałym poziomie. Dwa pozostałe szpitale, tj. w Pyrzowicach i Ustroniu, nie hospitalizują, ale są na wszelki wypadek w gotowości – dodała Alina Kucharzewska.

W Częstochowie łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 nadal są potrzebne. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny ich obłożenie wynosi ok. 70%.

– Według rejestru Wojewody mamy do dyspozycji 101 łóżek, z czego 70-75 stale zajętych. Wcześniej liczba zajętych miejsc przekraczała 100-120, ale spadła i utrzymuje się cały czas na wspomnianym poziomie. Taki stan trwa od ok. trzech tygodni – mówił Zbigniew Bajkowski, dyrektor placówki.

Obecnie w Częstochowie nie planuje się zmniejszenia liczby tzw. COVIDowych łóżek. Sytuacja ta zmieni się w momencie, gdy liczba chorych będzie zauważalnie maleć.

BNO

Skip to content