Mobilny punkt samospisu w Częstochowie

Do 30 września prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To obowiązkowe dla każdego badanie statystyczne, które według organizatorów ma na celu poznanie m.in. dokładnej liczby mieszkańców Polski w poszczególnych regionach oraz zaznajomienie się z sytuacją demograficzną w kraju. By zwiększyć przepustowość spisu oraz zachęcić nadal niezdecydowanych, przy ulicy Waszyngtona został postawiony się specjalny mobilny punkt samospisu.

GUS apeluje do Polaków o zdecydowanie się na dokonanie samospisu internetowego, który znacznie przyspiesza całą procedurę. Formularz należy wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego logowania w systemie.

Karolina Banaszek, rzecznik prasowy GUS-u, przekazuje, że głównymi powodami przeprowadzenia spisu ludności akurat teraz, są prowadzone co dziesięć lat badania statystyczne, które mierzą takie wskaźniki jak: zamożność

W pobliżu ulicy Waszyngtona, w specjalnym mobilnym punkcie do samospisu, będzie można wypełnić dane. Przy dokonaniu spisu potrzebne nam będą: dowód osobisty, dane o naszym zatrudnieniu, o zameldowaniu i zamieszkaniu. Przemysław Wójcik z Gminnego Biura Spisowego informuje, że pomysł mobilnego punktu powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców, chcących się zapisać, a nieposiadających dostęp do internetu.

Należy pamiętać, że Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej przewiduje karę grzywny do 5 tys. złotych za niewykonanie obowiązku wzięcia udziału w spisie.

Skip to content