Rozpoczął się drugi tydzień pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Częstochowie z modlitwą w intencji nowych powołań kapłańskich. Na środę, 13 marca wyznaczoną przez abp. Wacława Depo świątynią był kościół św. Franciszka z Asyżu.

Na początku wierni modlili się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Zaśpiewali również hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, dziękując za sześć lat pontyfikatu papieża Franciszka.

Następnie Mszę św. odprawił ks. prał. dr Franciszek Dylus. Tematem homilii były znaki – te, którymi na co dzień posługują się ludzie – oraz najważniejszy znak dany nam od Boga, którym jest Jezus Chrystus. – Jezus mówi, że jest ważniejszy od Jonasza. Jego mądrość jest ważniejsza od mądrości Salomona, wszystkich współczesnych Salomonów i mędrców świata. (…) Jezus wyrzuca swoim słuchaczom niewiarę. Mówi do nich: plemię przewrotne, żądacie znaków, sensacji i kolejnych cudów, a nie umiecie odczytać najważniejszego znaku! Ja jestem tym znakiem.

POSŁUCHAJ HOMILII KS. PRAŁ. DR. FRANCISZKA DYLUSA

W rozmowie z Radiem Fiat ks. dr Franciszek Dylus wspomniał o ruchu zapoczątkowanym przez św. Franciszka z Asyżu. Zdaniem duszpasterza był on „nową kartą w dziejach Kościoła”. Ks. Dylus powiedział również, że kontynuatorem tego ruchu jest papież Franciszek. – Papież podnosi ten charyzmat franciszkański w dzisiejszych czasach, ponieważ zwraca się do ludzi najuboższych i zmarginalizowanych. Poza tym mianowanie kard. Konrada Krajewskiego swoim jałmużnikiem jest pozytywnym tego dowodem i znakiem, że nurt franciszkański jest dla Kościoła bardzo ważny.

Ks. dr Franciszek Dylus powiedział, że trzeba nieustannie odczytywać znaki czasu, których nie brakuje, jednak człowiek często pozostaje na nie ślepym. – Jeśli ktoś dość ostro obserwuje swoje życie, to te znaki odczyta. Są to znaki dość elementarne i proste, tylko wielu ludzi nie chce ich czytać. Znakiem dla dziecka powinno być słowo uwagi, jakie kierują do niego matka i ojciec. Znakiem dla ucznia powinna być taka czy inna dyskusja z wychowawcą czy z katechetą. Nie nastawiajmy się na największe znaki. Dla człowieka, który jest choć trochę otwarty na wymiar religijny, całe stworzenie jest znakiem obecności i stwórczej presji Boga w kierunku stworzenia – podkreślił ks. prał. dr Franciszek Dylus.

Świątynią stacyjną wyznaczoną na czwartek, 14 marca jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content