Modlitwa w kościele św. Kazimierza o nowe powołania kapłańskie

Kościół św. Kazimierza był trzecią z czterdziestu stacji ustanowionych przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo w ramach inicjatywy kościołów stacyjnych. W piątek 8 marca została odprawiona Msza św. w intencji nowych powołań kapłańskich, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Bogdan Blajer.

Jak twierdzi, w obecnej sytuacji Kościoła intencje te są jak najbardziej wskazane.

– W pierwszy piątek Wielkiego Postu zaczynaliśmy modlitwę od Drogi Krzyżowej, w której modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie zakonne. Pracuję w seminarium, uczę kleryków i widzę, jak topnieją nam te powołania. Jesteśmy zaniepokojeni – oznajmia ks. Blajer.

Według proboszcza problemem zmniejszającej się ilości nowych powołań jest liberalizacja Kościoła oraz trendy płynące z zachodu.

– Wszystko przez ogólną ateizację Europy. Zdajemy sobie sprawę, jak wygląda Kościół na zachodzie. Przebywałem dłuższy czas we Francji i wiem, jakimi wartościami jest kierowany. Dzisiaj człowiek konsumpcyjny, któremu nie brakuje niczego pod względem materialnym, uważa, że Pan Bóg jest mu niepotrzebny. Człowiek taki uważa się za samowystarczalnego. Dopiero gdy rodzi się kryzys duchowy, otrząsa się i zaczyna myśleć nad sensem życia – mówi proboszcz.

Drugim problem według ks. Blajera jest spadająca liczba rodzin chrześcijańskich, a co za tym idzie zamieranie potrzeby powołań wśród młodzieży.

– Jeśli nie będzie rodzin chrześcijańskich, to nie będzie powołań kapłańskich. To w rodzinie i w dziecku powinna zrodzić się myśl o Bogu, modlitwie i wierze. Na tych fundamentach i wiedzy o Bogu można budować bazę, aby stworzyć płaszczyznę dialogu między Bogiem a człowiekiem – wyjaśnia ks. Bogdan Blajer.

Zachęcamy wszystkich parafian Archidiecezji Częstochowskiej do pielgrzymowania i odwiedzania kolejnych kościołów stacyjnych. Pełna lista znajduje się na stronie www.archiczest.pl.

BNO