Fot. powietrze.slaskie.pl

Dzisiaj mija termin składania wniosków o przyznanie pomocy rzeczowej w ramach kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” prowadzonej przez Samorząd Województwa Śląskiego. Wybrane placówki przedszkolne otrzymają odświeżacze powietrza.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi mieszkańców województwa śląskiego na potrzebę dbania o środowisko naturalne. Jak tłumaczy Izabela Domagała z zarządu województwa śląskiego, w szczególności chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

– 15 czerwca 2020 roku rozpoczęliśmy jako Województwo Śląskie II edycję kampanii edukacyjnej „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Chcemy mówić dzieciom, jak wygląda smog i co należy robić, aby nie powstawał. Mówimy o niskiej emisji. Zachęcamy też, aby przedszkolaki wyobrażały sobie, czym jest ochrona środowiska. Jak powinniśmy postępować, aby nasza planeta była zdrowsza. Przedszkola, które uczestniczą z nami w tej kampanii, otrzymują odświeżacze powietrza. W zeszłym roku zachęciliśmy do działania ponad 120 przedszkoli i rozdaliśmy 500 odświeżaczy. Teraz będzie ich aż 1000.

W kampanii mogą wziąć udział przedszkola publiczne, dla których organem prowadzącym jest gmina położona w województwie śląskim. Placówki zakwalifikowane do udziału zobowiązane są do przeprowadzenia zajęć o tematyce ekologicznej oraz akcji informacyjnej dla rodziców i opiekunów dzieci. W ubiegłorocznej edycji wyróżnienie otrzymało Miejskie Przedszkole nr 8 w Częstochowie. Więcej na ten temat mówi Anna Sojda, nauczyciel.

– Wzięliśmy udział w tej kampanii, ponieważ kwestia ochrony środowiska są nam bardzo bliskie. Scenariusz realizowany był w grupie sześciolatków pt. „Dbajmy o powietrze”. Zawarte w nim były różne zabawy ruchowe, dydaktyczne i badawcze. Dzieci dowiedziały się, czym jest smog i jak powstaje, czy powietrze ma zapach i kolor. Wybrałyśmy najbardziej interesujące zagadnienia.

Kampania „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Śląskiego przy współudziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

ABK

Skip to content